• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Komite, turizm için ‘acil’ koduyla toplandı

26 Temmuz 2016
Komite, turizm için ‘acil’ koduyla toplandı

İTO 23 NO’lu Komite, darbe girişimiyle daha derin bir krize sürüklenen turizm taşımacılarının sorunlarını görüşmek üzere önemli bir toplantı yaptı. ‘Kriz Ortamında Turizm Teşvikleri’ konusunun ele alındığı toplantıda, desteğin kapsamının genişletilmesi talep edildi.

TERÖR saldırıları ve Rusya krizi ile büyük kan kaybına uğrayan turizm, hain darbe girişiminin ardından durma noktasına geldi. Diğer bileşenler gibi, turizm taşımacılarını da iflas korkusu sardı. İTO 23 NO’lu Yolcu Taşımacılığı ve Seyahat Acentaları Komitesi, turizme sağlanan teşviklerin artırılması ve taşımacıları da içerisine alacak şekilde genişletilmesini talebiyle önemli bir toplantı yaptı. Toplantıda, İTO aracılığıyla ilgili makamlara ulaştırılacak bir rapor hazırlandı. Raporda özetle şu başlıklar yer aldı: İstihdam vergileri konusunda kısa dönemli muafiyet sağlansın. Mevcut borçlar ertelensin ve uzun vadeye yayılsın. Bankalara olan borçlar yapılandırılsın, faiz yükü azaltılsın. Turizm taşımacılığı teşvik kapsamına alınsın. Sigorta maliyetleri turizm araçlarında kullanıma göre belirlensin, yatan araçtan sigorta bedeli alınmasın veya km’ye göre alınsın. Bir yıl süreyle motorlu taşıtlar vergisi alınmasın. Bakanlar arası koordinasyon kurulsun, turizmin tanıtımına daha fazla ağırlık verilsin. Bu arada Komite Üyesi Mehmet Öksüz, taşımacıların ortak talebini şu şekilde dile getirdi: D2 belgeli araçlarımızın faaliyetleri bir yıl dondurulsun. Bu araçlar için taşımacılardan ne belge, ne sigorta ne de kasko ücreti alınsın. Zaten büyük bir krizdeyiz, zaten iş yapamıyoruz; yapamadığımız şeylerin sigortasını veya vergilerini nasıl ödeyelim? Bize bu teşvikler verilsin yeter…

Toplantıda; İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, 23 No’lu Meslek Komitesi Başkan Vekili Mustafa Yıldırım, Üyeler Tahsin Yücefer, Mehmet Öksüz, Ahmet Kozikoğlu, Aziz Ciga ve TOF Genel Sekreteri Nusret Ertürk hazır bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN