• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KDV SAVAŞLARI

31 Temmuz 2017
KDV SAVAŞLARI

SEKTÖR olarak kötü bir huyumuz var, fazla safız. Saf derken; arı, temiz anlamında değil, iyi niyetliyiz. Her yeniliği, her gelişmeyi iyi yorumluyoruz, iyi düşünüyoruz. Her olaya iyi niyetle ve safça yaklaşıyoruz. Sonrasında sonuç olarak yine zarar gören, üzülen biz oluyoruz. Bugün yine böyle bir hüznün eşiğinde, içeri girmek için üstün bir çaba sarfediyoruz. Aslında yapmasak daha iyi ya, gönül ferman dinlemiyor işte, er aya da geç o eşikten içeri adım atacağız. Nasreddin Hoca’nın ya tutarsa misali, ümidimizi dinç tutacak ve denemeye devam edeceğiz; sonunun yine hüsran olacağını bile bile.

Yeni gündem kabinede yapılan değişiklikler. Öncelikle, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanının değiştirilmemiş olması hepimiz adına sevindirici ve olumlu bir durum. Gerek sayın bakanın sektöre meyli ve kurmaylarına verdiği talimatlar sonucu sektörle oluşan samimi diyaloglar, gerekse kemikleşmiş sorunlarımıza hâkim oluşu bizim için önemli. Yaşanacak bir değişim sektörü bugün olduğundan çok daha zor bir duruma sokabilirdi. Son dönemde, geçmiş dönemlerle kıyaslandığında, sektörün bakanlıkla çok daha olumlu bir diyalog içinde olduğu açık bir gerçek. Bu ortamın oluşmasında, bakanlığın sektöre karşı tutumunun ve sektör temsilcilerine de karar aşamasında söz hakkı vermesinin etkisi yadsınamaz. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde ortaya çıkan sonuç, sektörün mevcut bakanlık kadrosuyla gayet iyi işler başarabilecek potansiyele sahip olduğu yönünde. Tam da işler rayına girmişken bakanlıkta oluşacak bir değişim, sektörün herşeye sil baştan başlaması demek olurdu. Bunun olmayışı, başlı başına sevinç ve şükranla karşılamamız gereken bir durum.

Öte yandan, kabinede oluşan birtakım değişiklikler de sektör olarak hiç yitirmediğimiz umudumuzun tekrar canlanması için vesile oldu diyebiliriz. Örneğin şu an tüm sektör pürdikkat yeni maliye bakanımızı dinlemekle meşgulüz. Sayın bakan, göreve gelir gelmez, KDV oranlarında bir düzenleme yapılması yönünde bir gereklilikten bahsederek hepimizin gönlünde ilk günden taht kurmayı başardı. Bu gereklilik, bizim yıllardır anlatmaya çalıştığımız bir durum aslında. Biz konuyu sadece kendi açımızdan değerlendiriyoruz elbette, sayın bakanın kastının bizim taleplerimizle aynı olmama ihtimali de oldukça yüksek. Lakin sayın bakanın böyle bir gereklilik hissediyor olması bile bizim içimizde o umut ışığının tekrar canlanması için yeterli bir sebep. Bu nedenledir ki bugün tüm sektör hep bir ağızdan, yıllardır bir ütopya haline gelen, KDV indirimini tekrar gündeme taşımış durumda. Bizler yıllardır hükümetin kapılarını KDV’de indirim talepleriyle arşınlamış fertler olarak; bugün, bizimle tam olarak aynı fikirde olmasa bile, aynı doğrultuda bir maliye bakanı ile buluşmuş olmanın sarhoşuyuz. Böyle bir fırsatı elimize geçirmişken, ki bu bizim için ancak yüz yılda bir gelebilecek bir fırsat, elimizden geldiğince her mecrada bu konuyu tekrar tekrar dile getirerek hak ettiğimiz indirimi alabilmenin umuduyla mücadeleye devam edeceğiz. Sektör bu konuda ümidini yitirmeden mücadelesini sonuna kadar sürdürecek.

Sonuna kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimiz gerçeği bir kenara dursun, ortada bir gerçek daha var. O da hükümet politikaları. Özellikle son yıllarda artık bakanlıklar hükümetçe belirlenmiş politikaların dışına pek çıkamıyorlar. Şöyle ki, hükümetin muhtemelen belli başlı bir vergilendirme politikası var ve şayet öyle ise bu politikanın dışında hareket edilmesi pek mümkün değil. Örneğin, ulaştırma alanında yıllardır izlenen bir politika mevcut ve geçen zaman içerisinde bakanlıkta birçok makamda defalarca değişiklik olmasına rağmen değişmeyen tek şey bu politika oldu. Maliye bakanlığının da aynı işleyişe sahip olma ihtimali bir hayli yüksek. Hal böyle olunca, bizim tekrar hayal kırıklığına uğrama ihtimalimiz de yükseliyor. Umarım iyi niyetli tavrımız bu kez bizi zafere götürür. Sonuç her ne olursa olsun; durmamalı, yılmamalı ve mücadeleye devam etmeliyiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."