• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KDV ile ilgili müsbet beklentilerimiz var

31 Temmuz 2017
KDV ile ilgili müsbet beklentilerimiz var

TÜM diğer sektörlerde olduğu gibi en fazla ödeyen sektörümüzün de ana gündem maddesi, hiç kuşkusuz yeniden düzenleneceği ifade edilen KDV’dir.

Bildiğiniz üzere Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde yaptığı konuşmada 32 yıldır uygulanan katma değer vergisinin (KDV) üretimi ve ihracatı örseleyici bir şekil aldığını, KDV’de reform çalışmalarının ise birkaç ay içinde somut hale geleceğini söyledi.

Düzenleme ile ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunduklarını ve  son derece önemli geri dönüşler aldıklarını belirten Bakan sayın Ağbal, bulguları birkaç ay içerisinde masaya yatırıp reformu nasıl yapacaklarını birlikte kararlaştıracaklarını söyledi. Sayın Ağbal’ın en yalın şekilde altını çizdiği bir doğru ise şu oldu:

1985 yılında uygulamaya alınmasından bu yana sistemde birçok değişiklik yapılarak tüketimi vergilendiren bir sistemden üretim ve yatırımları vergilendiren bir sisteme dönüştü. Bu devletin bir itirafıdır. KDV uygulaması, bir hizmet üretim biçimi olan şehirlerarası otobüs taşımacılığını da cezalandırmış, önünü kesmiştir.

Biz bunu bugün değil, 10 yıldır dile getiriyor, çözüm talebinde bulunuyorduk. Bu açıklama, elbette ki umut vericidir.

Biz bunun olumlu şekilde, üretimin önünü açacak bir yapıya kavuşturulmasını umut ediyoruz.

Tabii umut etmekle kalmayıp, diğer sivil kuruluşlarımızlarla birlikte etkili girişimlerde de bulunacağız.

Şunun da altını çizmek isterim; iyi niyete ve tüm girişimlere rağmen herkesin beklediği bir çözüm de olmayabilir.

 

Değişime ayak uydurmalıyız

OTOBÜSÇÜLÜK, gerçekten de dile getirildiği üzere, ‘romantik’ bir meslek… Kime sorsanız, ‘bu bizim için bir aşk’ diyecektir. İnsanın kendi mesleğini sevmesi elbette ki, çok anlamlı ve değerlidir. Hizmet kalitemizdeki başarının altında yatan etken de, kendi mesleği ile barışık olmaktır.

Bu duygu ve anlayışın hiçbir zaman değişmemesi gerektiğine inananlardanım… Ancak unutmayalım ki yaptığımız iş, iktisadi bir etkinliktir.

İktisadın gereklerini yerine getiremediğimiz sürece başarılı olamaz ve hatta yok olup gideriz.

Dünya, son yıllarda çok büyük bir değişim yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor…

Globalleşmenin sonucu olarak kentler değişti, ulaşım yeni bir boyut kazandı. Aynı gelişme, ülkemizde de yankısını buldu, buluyor…

Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmeyi hedefleyen hükümetin el attığı ilk konulardan birisi de, ulaşım oldu.

Bir tanım vardır ki, ben buna yürekten inanıyorum: Bir ülkede ne kadar insan seyahat ediyorsa, o ülke o kadar gelişmiş demektir… Seyahatleri artırmak için de, ulaşımı daha bir erişilir kılmak gerekiyor.

Hava, deniz ve demiryollarındaki atak da, bu politikanın bir sonucudur.

İşte bu noktada bizim de sektör olarak gelişmeleri yakından takip etmemiz ve buna uygun yapılanmamız gerekiyor.

Aksi halde, kendimizi çıkılması zor bir bataklığın içerisinde bulabiliriz.

Sektörümüzde en büyük sıkıntı algılama ve farkındalık olmayışı…

Onun için tedbirlerin alınmasıyla ilgili kararlarda ve bu süreçlerde gecikme yaşıyor ve geciktikçe de kendimizi yok olmaya doğru sürüklüyoruz.

İflaslar, firmaların yaşadığı ekonomik bunalımlar son zamanlarda artmaya başladı ve önümüzdeki süreçte daha da artacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."