• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kazayı kader olmaktan çıkaralım…

2 Temmuz 2018
Kazayı kader olmaktan çıkaralım…

TRAFİK kazaları, ülkemizin en büyük sorunlarının başında yer alıyor. Kazalarda kaybettiğimiz insan sayısı, terörden kaybettiğimizden kat kat fazla.

Sakat kalan vatandaşları mı dersiniz, milyarlarca doların uçup gitmesine mi? Fatura çok kabarık. Artık bu yükü Türkiye çekemiyor, bu yükü özellikle de yolcu taşımacıları çekemiyor. Dolayısıyla kazaların önlenmesi için çok ama çok radikal adımların atılması gerekiyor. Bu konuda elbette en büyük sorumluluk devlete, onu yöneten hükümete düşüyor. Hükümet, bir yandan denetim mekanizmalarını güçlendirmeli, diğer taraftan sürücülükle ilgili çağdaş düzenlemeler yapmalıdır. Örneğin her önüne gelen ehliyet alamamalı, direksiyon başına geçmemeli, özellikle de şehirlerarası yollara çıkmamalıdırlar.

Hakkını vermek lazım; hükümet sürücülükle ilgili ciddi çalışmalar yürütüyor. İşte bu noktada denetlenmenin önemi de bir kat daha artıyor… Dolayısıyla kanun çıkarırken, bunun arkasında durmak ve hayata geçmesini sağlamak gerekiyor. ‘Sürücülerin mümkün olduğu kadar şehirlerarası yollara çıkmaması gerekiyor’ dedim ya; peki hükümet bu konuda ne yapabilir? Her zaman altını çizdiğim bir nokta var; mazotla benzin arasındaki fiyat makasını mazot lehine açtığınızda, özel araç kullanımı daha azalacaktır. Mazotun fiyatı düştüğünde otobüsler daha ucuza yolcu taşıyacak, daha konforlu ve güvenli araçlarla bu hizmet verilebilecektir…

En önemlisi de refahı artan sektör, daha büyük maaşlarla, daha nitelikli kaptanları istihdam etme şansı bulacaktır. Hep deriz ya, ‘kaptanlık mesleğini cazip hale getirelim’; işte sözünü ettiğim bu… Yani firmalar para kazanacak ki, kaptanını doyursun, insanlar da ‘bu meslek doyurucu’ deyip otobüs şoförü olmak için yarışsın. Tüm olumsuz koşullara rağmen, kazaların önlenmesi için taşımacı firmalara da büyük sorumluluk düşüyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN