• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kazalar ortak çabayla önlenebilir

5 Şubat 2019
Kazalar ortak çabayla önlenebilir

AĞIR kış koşullarının da etkisiyle, maalesef son günlerde peş peşe ölümlü ve yaralanmalı otobüs kazaları meydana geldi. Hepimizi derinden üzen, hepimizi yaralayan hadiseler bunlar. Özellikle her ölümlü otobüs kazası, firmaları ve tabii ki sektörü ekonomik anlamda çok ama çok zayıflatıyor. Dolayısıyla kazaların önlenmesi hususunda en fazla duyarlı olması ve adım atması gereken de otobüs firmaları olmalıdır.

İçişleri Bakanlığı, geçen sene olduğu gibi bu yıl da şehirlerarası otobüs firmalarının temsilcileri ile Ankara’da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana gündemi, ölümlü ve yaralanmalı otobüs kazaları. Okuduğum haberler ve edindiğim bilgilere göre bakanlık yetkilileri, kazaların önlenmesi noktasında sektörden daha fazla sorumluluk almalarını istemiş, kendi otokontrol sistemlerini kurmalarının önemine vurgu yapmış. Haklı tabii! Ama diğer taraftan devletin de artık bu sektöre daha fazla ilgi göstermesi ve destek vermesi gerekiyor. Kazalar, sadece otobüs firmalarının çabalarıyla bitmez ve beklenen oranda azalmaz.  Destekten kastım şu: Bilindiği gibi otobüs kazalarının büyük kısmı, kaptan kaynaklı. Neden çünkü sektör artık nitelikli kaptan bulmakta zorlanıyor. Peki bunun nedeni, ekonomik nedenlerden dolayı kaptanlık mesleği cazip değil.

Nitelikli kaptan bulamayınca da, ister istemez size gelenleri direksiyona oturtuyorsunuz. Bu da kazalara davetiye çıkarıyor. ‘O zaman firmalar kaptanlarına daha fazla para versin, yaşam koşullarını iyileştirsin’ diyebilirsiniz… İşte firmalar bunu yapamıyor. Çünkü maliyetler çok ağır ve bu yüzden para kazanamıyor. Evet maliyetleri azaltma noktasında sektörün yapması gereken pek çok şey var; servis, acente komisyonları ve ikram giderlerini azaltmak gibi… Ancak bunlara rağmen de para kazanması hayli zorlaştı.

Çünkü artık benzini bile geçen motorin fiyatları çok yüksek. Çünkü köprü ve otoyolların maliyetleri kaldırılabilir değil. Çünkü otogar çıkışları, diğer maliyet kalemleri enflasyon nedeniyle ateş pahası. En azından köprü ve otoyol maliyetleri noktasında devletin vereceği bir destek, sektörü az da olsa rahatlatacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN