• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kayseri projemizin İstanbul’da da hayat bulması gerekir

9 Nisan 2018
Kayseri projemizin İstanbul’da da hayat bulması gerekir

İSTANBUL’daki otogar ve terminal sorunlarının çözümü için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı sayın Muzaffer Hacımustafaoğlu’nu ziyaret ettik. Ulaşım otoritesi olarak kararların kendisinden geçtiğini biliyoruz. Daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mevlüt Uysal ile de iki kere görüşme imkanımız oldu. Bu görüşmelerde kendisine otogar sorunlarını anlattım ve bunlarla ilgili hazırlıklar yaptığımızı dile getirdim. Florya Köşk’te kendisi ve diğer ulaşım yetkililerinin yer alacağı 2 saatlik bir toplantı talep ettik. Projelerimizin tamamı önümüzdeki hafta hazır olacak. Mevcut otogarın yerinde kalarak ıslah edilmesi konusunda ortak çalışma talebinde bulunduk.

Anadolu Otogarı ve Trakya cep terminali, yeni havaalanı cep terminali ve belki bir de Çekmeköy’de cep terminali konusunda bir çalışma içerisinde olduğumuzu kendileri de biliyor. Kurtköy’deki 25 dönümlük alanın yetmeyeceğini net bir şekilde ifade ettik. 23-25 peron değil 50 peron dahi bize yetmez. Bugünkü Harem Otogarı ile mukayese edildiğinde çok yanlış bir değerlendirme olur. Çünkü sektörün bütün büyük firmalarının yüzde 80’i Ataşehir ve Dudullu bölgesinde dağıldılar. Yüzde 20’si  kısa mesafe otobüsleri Harem’den kalkıyor şu anda. Anadolu yakasının ciddi bir otogara ihtiyacı var. Kalıcı bir eser olması gerekiyor. İstanbul’un doğu giriş kapısı olarak Kurtköy doğru bir nokta evet; ancak sektöre 20-25 dönüm arsa yetmez. Bu nedenle Mehmetçik Vakfı içerisinde arsayı gidip yerinde tespit ettik. Büyükşehir Belediyemiz resmi bir yazı ile bölgeyi istemiş, ancak onlara olumlu bir yanıt henüz gelmedi. Otogarın yerinde kalması konusunu ve haklarımızı  Başbakanımıza ilettik.

Biliyorsunuz, İstanbul Otogarı zamanında 29 milyon dolara ihaleye çıkmıştı. Muammen bedeli ile 130 milyon dolara yakın para harcadık. Ortada 100 milyon dolarlık ciddi bir mağduriyet var.

Bu mağduriyetin giderilmesi ancak otogarın şirket ve belediye ortak işletmesiyle ortadan kalkabilir.  Belediyenin yönetiminde  mevcut otogarın süre uzatımı sağlanacak, ıslah edilecek, medeni ve dünyanın en güzel otogarı olacak. Hem yatırım yapacağız hem de geçmişten gelen haklarımızı uzatma talebi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına sunacağız. Sayın Başbakanımız da bu konuda bir hazırlık yaptığımızı biliyor. İstanbul büyük bir şehir ve otogar sorunu da giderek büyüyor. Bu yapının bir an önce toparlanması gerekiyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü kullanım zorunluluğu getirilmesi, zaten bizim kurgumuzu allak bullak etti. Bu yüzden omurgamızı TEM ve Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden düzeltmemiz lazım. E5’te servis araçlarımız, TEM ve Kuzey Marmara Otoyolu’nda otobüslerimiz dolaşacak.

Yolcularımızı gidecekleri bölgeye en kısa sürede ulaştırmalıyız. Bu anlamda Mehmetçik Vakfı ile ilgili girişimlerimiz var. O bölge için hazırlanmış bir otogar planımızda mevcut. Alternatif planlarımız da var; mimar arkadaşlarımız bu konuda çalışıyorlar. Aksaray’daki esnafımızla konuştuk.

Oranın da geçici olduğu biliniyor. Otogar projesi hazırlamış ancak ben Aksaray’ın ortasında böyle bir otogar projesinin olacağını düşünemiyorum. Çünkü o bölge Türkiye’nin en önemli transfer bölgesi olacak. Öncesinde geçici bir yer sonrasında ise Bayrampaşa Otogarı’nda beraber çalışacabileceğimizden bahsettik. Trakya bölgesine gidecek olan yolcuların zaman kaybını önlemek adına Mercedes Benz-Türk Genel Müdürlüğün yanındaki arazinin bir bölümünü cep terminali olarak planlayalım.

Hepsinden önemlisi ise Anadolu yakasına otogar yapıldığında, daha baştan servislerin ortaklaşa yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra metro istasyonları ve Marmaray bölgesine yakın yerlerde ortak yolcu transfer merkezleri yapılması gerekiyor. Böylelikle ulaşımdaki hız, güven ve ekonominin sağlanması sağlanmış olur.

TEM trafiğini çok fazla meşgul etmeden insanların karayolu, demiryolu havayolu ve denizyolu yolcularının ortaklaşa kullanabilecekleri yolcu transfer merkezleri, İstanbul’un ulaşım kimliğine önemli katkılar sağlayacaktır.

Kısacası tüm sistem yolcularının ortaklaşa kullanabilecekleri bir altyapının oluşturulması gerekir. İşletmeyi de beraber kullanma imkanımız olur. Sistemden sisteme yolcular rahat geçiş yapabilir. Ortak platformda bilet satışı yapılabilir. Ortak platformda oturulup seyahat edilmiş olur. Yolcu transfer merkezleri Büyükşehir Belediyesinin de kabul ettiği bir projedir. 22 noktada yolcu transfer merkezi düşünüyorlar. Bu nokta sayısı çoğalabilir. Otobüsçülüğü daha ekonomik ve sürdürülebilir bir hale getirebilmek için serviste, altyapıda, terminalde birleşme ve giderleri kısmamız gerekiyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yolcu transfer merkezi konusunda bizim projemizi sahiplendi; Başkan Mustafa Çelik beye sektör adına teşekkür ediyorum.

Transfer merkezleri bu ay içerisinde tamamlanır ve mayıs ayında hizmete açılır diye bekliyoruz. Bu açılışa biz de bizzat katılacağız. Kayseri’de karayolu, demiryolu ve havayolu olmak üzere 3 sistem var. Bu 3 sistemin yolcuları tek bir transfer merkezinde toplanarak ortak servislerle kullanacakları sisteme taşınmış olacaklar. Bu gerçeği tüm belediyelerin görmesi gerekiyor. Bu ülkenin insanları yolculuğun nasıl yapacaklarını tahmine dayalı değil ulaşım kimliğine sahip şehirlerde yapmaları lazım.

 

Komitenin mantığında hata var

İTO komite seçimleri öncesi TÜRSAB Başkanı Firuz bey ile konuştuk. Kendisi bize “Taraf olmayacağız, herkesi temsil edebileceğimiz bir yapı oluşturacağız, yeni bir seçime ihtiyaç yok” diyerek güzel konuştu. Ancak Firuz beyin ekibindeki arkadaşlar, ‘bizim otobüsçüler ile ne işimiz var’ diyorlar. Biz de ‘bizim onlarla ne işimiz var’ diyoruz.

Bizim meclis komitelerimizin ayrılması lazım. Seçim sonrasında yapacağımız ilk şey, komitelerin ayrılması konusundaki talebimizi hayata geçirmek olacaktır. İçimizde ayrı gayrı yok; demokratik bir liste hazırlanarak seçime gidilecek ve kaybeden kazanını tebrik edecektir. Onlar kazanırsa bizi temsil edecekler ,biz kazanırsak onları temsil edeceğiz; bu anlayış ile yolumuza devam etmeliyiz.

Kurumları savaş meydanına döndürmenin kimseye yararı olmaz. Kurumlar sektöre hizmet için var. Yöneticiler ise savaşa dönüştürmeden hizmet verme anlayışı ile beraber ilerlemesi lazım. Bir kazanan olacaktır, kazanan taraf iktidar olur ve yönetir. Kazanamayanlar ise sorunlarını kazananlar ile beraber çözmeye çalışır bu böyledir. Biz kazanırsak yolumuza bu anlayış ile devam edeceğiz.

TÜRSAB’tan gelen talepleri içimizdeki TÜRSAB’tan arkadaşlarımız ile değerlendireceğiz.

Onların dertlerini dinleyeceğiz ve sorunlarını dile getirerek çözmeye çalışacağız. Ortak sorunlarımızda var ortak olmayan sorunlarımızda var. TÜRSAB ile yolcu taşımacılarının zıt talepleri var.  Onlar, ‘her otelci kendi yolcusunu, kendi aracı ile taşısın’ diyor. Bu şekilde olursa taşıma disiplini yok olur ve belgeler ortadan kalkar.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan belgelerin bir anlamı olsun. Bugün bu mesleği icra edenlere verilen bu belgelerinde bu amaçla kullanılması lazım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN