• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KARSAN, “TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKALARI” ARAŞTIRMASINDA BASAMAK ATLADI

1 Temmuz 2016
KARSAN, “TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKALARI” ARAŞTIRMASINDA BASAMAK ATLADI

Türk otomotiv sanayiinde 50’inci yılını kutlayan Karsan, dünyanın önder bağımsız marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi Brand Finance’in gerçekleştirdiği “TURKEY100-Türkiyenin En Değerli Markaları” araştırmasında 42’inci sırada yerini aldı. Geçtiğimiz yıl 44’üncü sırada bulunan ve bu yıl iki basamak daha yükselerek 42’inci sıraya yerleşen Karsan, araştırmanın bir parçası olan Marka Gücü analizinde ise “A: Güçlü” olarak konumlandırıldı.

Brand Finance Türkiye’nin 2015 yılı verilerine dayanarak bu yıl dokuzuncusunu hazırladığı araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Karsan Pazarlama Genel Müdürü Muzaffer Arpacıoğlu; “Karsan geçtiğimiz yıl elde ettiği 74,7 milyon dolarlık ihracat ile Gümüş Madalya İhracat Başarı Ödülünün sahibi oldu. 2015’te Karsan ayrıca bugüne kadar ulaştığı en yüksek satış hasılatını yakaladı. Bu başarılarımızın uluslararası kurumlar tarafından da takdir görüyor olması bizleri gururlandırıyor” dedi.

Bugün Türkiye’nin en önemli otomotiv sanayi merkezi olan Bursa’nın köklü firmalarından olan Karsan, yarım yüz yıllık tecrübesiyle Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi olarak her zaman daha iyisini yapmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Karsan, sektördeki tecrübesi, geniş ürün gamı, dünya devleri tarafından onaylanmış üretim kalitesi, nitelikli iş gücü ve bağımsız yapısıyla sektörde her zaman iddiasını sürdüren bir şirket olacak. Faaliyetlerini otomotiv değer zincirinin tüm halkalarına yayan Karsan, bugün sadece üretim odaklı değil, ürün ve hizmet geliştirmeden satış ve satış sonrasına kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Belirlediği “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda da yenilikçi, sürdürülebilir, ihtiyaca uygun geniş kapsamlı çözümler sunmayı ve yeni iş fırsatları yaratmayı hedefliyor.

Dünyanın lider bağımsız marka değerlendirme ve strateji danışmanlık firması olan Brand Finance yaklaşık 20 yıldır dünya çapında 20 farklı lokasyonda faaliyet gösteriyor. Merkezi Londra’da bulunan kuruluş her yıl global çapta bütün sektörlerdeki 3.500’ün üzerinde markayı değerlendiriyor.

Kısaca Karsan

1966 yılında kurulan Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., 1979-1998 yılları arasında Koç Grubu çatısı altında faaliyet göstermiş, 1998’de İnan Kıraç’ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça Holding bünyesine dahil olmuştur. 1981 yılından itibaren %100 yerel sermayeyle ticari araç üreten bir firmadır. 2009 yılında belirlediği “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda, binek araçtan otobüse, minivandan ağır kamyona geniş bir yelpazede ürün geliştirip üretmeyi hedefleyen Karsan; bugün Bursa’da yer alan modern ve esnek tesislerinde lisans altında Hyundai Motor Company’ye ait H350 model panelvanları, minibüs ve şasi kamyonetleri, IIA’ya (Industria Italiana Autobus) ait Menarinibus marka otobüsleri ve kendi markası altında Karsan JEST, Karsan ATAK ve Karsan STAR araçları üretmektedir. Bu ürünlerin Türkiye’deki pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini ise Karsan Pazarlama aracılığı ile yürütmektedir. 2016 yılı Mart sonu itibariyle 1.182 kişinin çalıştığı Karsan, İSO’nun (İstanbul Sanayi Odası) yaptığı araştırmaya göre 2013 yılı “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 151’inci sıradan 93’üncü sıraya yükseldi. Karsan, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in 2015 yılı verilerine dayanarak gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında 100 marka arasında 42’inci sırada yer aldı. Halka açık bir Şirket olan ve Borsa İstanbul’da işlem gören Karsan’ın Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) kayıtlarındaki fiili dolaş

ımdaki pay oranı 2016 yılı Mart ayı itibariyle %35’tir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."