• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kardiyolog Doç. Dr. Ömer Ali Sayın’dan uzun yol kaptanlarına uyarı:

14 Kasım 2017
Kardiyolog Doç. Dr. Ömer Ali Sayın’dan uzun yol kaptanlarına uyarı:

‘Güvenli sürüş için kaliteli uyku şart’

UZUN yol şoförlerinin uyku sorunu yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Bunun en büyük nedeni düzensiz çalışma saatleri, hareketsiz yaşam ve düzensiz yeme alışkanlığıdır.

Bunun yanında fazla miktarda sigara tüketimi ve çay kahve benzeri uyarıcı maddelerin kullanımıda önemli etkenler arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmalarda neredeyse her on uzun yol şoföründen bir tanesinde gündüz uyku ataklarının olduğu tespit edilmiştir. Bu kişilerde görülen uyku apne sendromu kaliteli uyku uyumaya engel teşkil ederek gündüz de ara ara uyku ataklarını tetiklemekte ve gün boyu yorgun hissetmeye neden olmaktadır.

Uyku apne sendromu; horlamanın sık ortaya çıktığı,  gece uyku sırasında nefessiz kalmayla karakterize, uyku kalitesini ciddi derecede bozan patolojik bir durumdur. Yapılan bir çalışmaya göre uyku apne sendorumu olan kişiler, 50 promil alkol verilen kişiler ile aynı düzeyde etkilenmektedir. Yurtdışında yapılan çalışmalar uykusuzluğa bağlı kazaların alkole bağlı meydana gelen kazalardan sonra gelen en önemli durum olduğunu göstermektedir.

Uyku vücut sistemlerinin düzgün çalışabilmesi için gereklidir.

Zihinsel ve fiziksel  sağlık  için yaşamın  neredeyse üçte birini kaplayan uyku zorunludur. Uyku problemi yaşayan kişilerde kalp damar hastalıklarında artış bilinmektedir.

Özellikle ülkemizde şöförlerin yüksek oranda tütün mamullerinin tüketimi sonrası kalp damar hastalıklarının oranı daha da yüksektir.  Bunun neticesinde seyir halinde kalp krizi görülebilmekte ve hayatı tehdit ederek trafik kazaları ortaya çıkabilmektedir.

Bu kişilerin belirli aralılarla check-up yaptırmaları, sigarayı bırakıp düzenli beslenmeleri gereklidir.  Bunların dışında uzun süre uykusuzluk sonrası depresyon da sık ortaya çıkmaktadır.

Uykusuzluğa bağlı ortaya çıkan kazaları önleyebilmenin tek yolu uykusuz araç kullanmamaktır. Bilinen uykusuzluk problemi olan yada uyku apne sendromu olan kişilerin biran önce tedavi olmaları gerekmektedir.

Özellikle gece vakti araç kullanmamak önem arzetmektedir. Kaliteli bir uyku için hergün belirli saatler arası uyumak önemlidir.

Bunu dışında özellikle kişinin kendisini rahat hissedebileceği bir ortam gereklidir. Uyumak istenilen ortamın sessizliği, sıcaklığı, havası ve nem durumu bile kaliteli uyku için önemli faktörlerdir. Ne var ki  uzun yol şöförleri sıklıkla araç arkalarında, dar ve rahatsız havadar olmayan yerlerde kalitesiz bir şekilde uykularını  geçiştirmektedir. Bu da; gündüz  yorgunluğa ve dikkatsizliğe neden olmaktadır. Bunun neticesinde trafik kazaları meydana gelebilmektedir.

 

Uykusuzluğa bağlı

kazaları önlemek için;

– Düzenli uykunun sağlanması,

– Uzun yolculuklarda özellikle  gece 12 ile sabah 06.00 arası yolculuğa ara verilmesi,

– Kaliteli bir uyku için ideal ortamın sağlanması,

– İki saatte bir mutlaka sürüşe ara verilerek mola verilmesi,

– Gece uyuyamama sorunu olanların profesyonel yardım alması,

– Uyku apne sendromu olan kişilere uyku labratuarında tetkiklerin yapılıp gerekli ise CPAP maske cihazı ile kaliteli uyku uyuması sağlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki kazaların birçoğu yorgunluk halinde araç kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Uykusuzluk bunun en önemli nedenidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."