• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kamu taşımadan çekilsin, denetleyici olsun

13 Mart 2017
Kamu taşımadan çekilsin, denetleyici olsun

GEÇEN hafta Kaptanlar Kulübü’nün Ulaştırma Platformu ve ödül töreni vardı. Her ödül törenine bir yenilik katan Kemal Karayormuk ve Ekrem Özcan; 8 Mart vesilesiyle ‘Ulaştırmada Kadın Liderler Zirvesi’ ile bu etkinliğe daha bir anlam katmış oldular. Bu sektörde kadın olmanın nasıl bir duygu olduğunu onların pek güzel konuşmalarından öğrenme fırsatı bulduk. Ben bu vesile ile etkinliği organize eden Kaptanlar Kulübü’ne, başarılarıyla kadınların gururu haline gelen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Fatma Şahin’e, kadın liderlere ve tüm katılımcılara buradan teşekkür ediyorum.

Etkinliğin açılış konuşmasında da dile getirdim, buradan bir kez daha altını çizmek istiyorum; artık kamu kurumlarının tamamen taşımadan çekilmesi lazım. İETT’nin, işletmecilikten denetleyen, yöneten kurum olma kararı, bu anlamda bir müjdedir diye düşünüyorum. İnşallah sonu da böyle bitecektir. Bizim sektörümüzde biriken yatırım, insan, emek gücünü, bir şekilde yerel yönetim taşımalarında kullanabilmemiz lazım. Yani bu sektördeki atıl kapasiteyi ve insan gücünü yerel yönetimde değerlendirmemiz gerekiyor.

Kamu kurumlarının, düzenleme, denetleme ve altyapı yapma gibi bir sorumluluğu olmalı. Bizleri düzenlesinler, denetlesinler ve bizler de taşımacılığı, yerel yönetimlerde daha güçlü bir hale getirelim. Özel halk otobüsçülüğümüz kısmen başarılı olmuştur; ancak bunu daha da büyük yapıya taşımamız lazım.

Ben, önceki hafta 7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nı (Eurasia Rail) ziyaret ettim. Türkiye’nin demiryolu taşımacılığında attığı adımları, geldiği boyutu hayret ve büyük bir beğeni ile izledim. 2023 yılında Türkiye’nin 20 bin kilometrenin üzerinde demiryolu ağı olacağı, bunun 10 bin kilometresinin de hızlı demir yoluna müsait olacağı söylendi. Ankara merkezli olmak üzere Kayseri, Sivas, Konya, Antalya, İzmir, İstanbul, Edirne, Samsun hatta Kars’a kadar gidecek demir yollarımız olacak. Yani omurgamızı demiryolu oluşturacak. Uzun hatlarda havayolu; orta hatlarda demiryolu, kısa mesafelerde ise bizim şehirlerarası otobüslerimiz olacak. Ulaşım çok önemli ve hayati bir konu. Bakın; Türkiye’nin yaklaşık yüzde 20-30’u ulaşım ile ilgileniyor. 5 milyon ticari taşıt var; 2 tane kaptan arkadaşımız olsa, 10 milyon… Birer eşleri olsa 20 milyon, yarım da çocuk verelim 25 milyon demektir bu… Yani Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü ulaşımla iştigal ediyor.

Sektörümüz, hızlı değişen ulaştırma politikaları karşısında biraz hazırlıksız yakalandı. Onun için bizden sonra gelecek nesillerden, öncelikle de bayan arkadaşlarımdan onu rica ediyorum; bundan sonra mutlaka ve mutlaka diğer modlarla barışarak yolumuza devam etmemiz lazım. Bizim konsorsiyumlar oluşturarak, kendi aramızda barışarak ve anlaşarak taşımacılığı devam ettirmemiz lazım. Yoksa yabancılar gelir, bu ülkede taşımacılığı elimizden alırlar. Çünkü büyük ihalelere çıkıldığı zaman Türk firmaları yetersiz kalabilir.

Bu arada, sigorta mevzuatı ile ilgili önemli bir değişiklik geliyor. Değişiklik; kaptan arkadaşlarımıza çok büyük bir sorumluluk veriyor. Basın da bunu dikkate alsın; bundan sonra otobüslerin sigortasının miktarını ve primini belirleyecek olan kaptanın başarısıdır. Onun için otobüs kaptanlarına çok büyük bir sorumluluk yükledik.

Öte taraftan ‘kara kutu’ uygulaması geliyor; bununla otobüslerimizde akıllı sistemleri daha çok kullanacağız. Uçaklarda olduğu gibi, kaza sonrasında da kazanın analizi yapılabilecek.

Kırmızı ışıkta geçen, kural ihlali yapan kaptan arkadaşlarımızın binecekleri otobüsün sigortası, hatası olmayan kaptana göre çok daha pahalı olacak.

Firmalar da zorunlu olarak, hatasız kaptanlar almaya çalışacaklar. Onun için kurallara mutlaka uymanızı, size emanet edilen canları korumanızı, kaza yapmamanızı ve başkalarının da yapacağı kazaları önlemenizi ben sizden rica ediyorum. Yatırımcılar ve otobüs işletmecilerinin de buna dikkat etmesi gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."