• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Kâmil Koç Kaptan Akademisi’

24 Ekim 2016
‘Kâmil Koç Kaptan Akademisi’

Öncü firmalarımızdan Kâmil Koç, tüm sektöre ‘DEĞER’ katacak bir projeyi hayata geçirip, yol emekçilerimiz için ‘Kâmil Koç Kaptan Akademisi’ni hizmete açtı. Firma ayırımı olmaksızın, tüm kaptanlar ‘akademik’ boyutu ve sertifikası olan bu akademide eğitim görebilecek.

HEP söyleriz, ‘otobüs kaptanlarımız için ne yapsak azdır’ diye… İyi niyetli çabalar olsa da, bugüne kadar bu yol emekçilerimizin hayatlarını kolaylaştırma ve onları daha donanımlı hale getirme konusunda çok önemli adımlar atamadık. Sektörün köklü ve öncü firması Kâmil Koç, bu paralelde önemli bir adım attı ve bir ‘sosyal sorumluluk projesi’ olarak, ‘Kâmil Koç Kaptan Akademisi’ni hayata geçirdi.

Akademinin amacı; yoğunluklu bir eğitimle kaptanları her açıdan çok daha donanımlı hale getirmek. Karabük Üniversitesi işbirliği ile başlatılan akademik eğitimin sonunda, başarılı olan kaptanlara ‘üniversite’ kaşeli sertifika verilecek. Eğitimin ilk etabı İzmir’de başarıyla gerçekleştirildi.

Akademi ve burada verilecek eğitimle ilgili olarak açıklama yapan Kâmil Koç Otobüsleri Genel Müdürü Cengiz Doğan, şu bilgileri verdi:koc-cengiz4

 

Kâmil Koç sektörün okulu

90. yılını kutlayan Kâmil Koç, sektörün kalite standartlarını yükseltmek, sektöre yön vermek ve öncü olma noktasında her zaman ön planda oldu. Bugün sektörün standardı haline gelen birçok hizmet geçmişte Kâmil Koç’un hayata geçirdiği ilkler sayesinde oldu. Kâmil Koç Kaptan Akademisi bu anlayışla sektörün kalite standartlarını yükseltmek amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir.

Bu sektör kaptanlarımızın omuzlarında yükselmiştir ancak kaptanlarımız çoğu zaman ihmal edilmiştir. Bu sektörü daha ileriye taşımak istiyorsak ciddi bir eğitim hamlesi başlatmak zorundayız.

Kâmil Koç, Kaptan Akademisi ile önemli bir adım attı. Amacımız sadece kaptanlara yönelik bir eğitim programı ile projeyi sınırlı tutamak değil, yakın zamanda diğer hizmet ekiplerine yönelik de akademik eğitim programlarına başlayacağız.

Kâmil Koç bu sektörün okulu, ilk adımı bizim atmamız gerekir bunu da yaptık.

Kamil Koç Kaptan Akademisi’nde bir taraftan kaptanlarımızın işlerini yaparken ihtiyaç duyacaklarını düşündüğümüz bazı konularda onları bilinçlendirmeyi amaçlarken bir taraftan da onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Akademide verilen eğitimler sadece mesleki yeterlilik üzerine değil, aynı zamanda iletişim becerilerini, stresle mücadele gibi normal hayatlarında ihtiyaç duyabilecekleri konuları da içeriyor.

Akademide verilen eğitimlerin önemli bir kısmını güvenli sürüş eğitimleri alıyor. Tecrübeli bir araç kaptanının dahi zaman zaman farkında olmadan yaptığı fakat artık alışkanlık haline gelen bazı güvenli sürüş konularındaki noksanları gidermek en önemli amaçlarımızdan biri (Örneğin; projenin eğitim kapsamında yer alan anti-skid eğitimleri, güvenli sürüş teknikleri konusunda son derece önemli. Bu eğitimlerde acil durum, reaksiyon süreleri, tehlike anında engelden kaçış, ESP test slalomu ve kaygan / kuru zeminde araçla doğru frenleme durumları gibi konularda uygulamalı eğitimler yer alıyor).

 

Güvenlik olmazsa olmazımız. Bu anlamda bir taraftan kendimizi geliştirirken bir taraftan da sektöre yön vermek istiyoruz. Kâmil Koç Kaptan Akademisi sadece Kâmil Koç bünyesinde hizmet veren kaptanlara yönelik değil, farklı firmalarda çalışan kaptanlar da Kâmil Koç Kaptan Akademisi’ne katılabilirler. Kâmil Koç Kaptan Akademisi sektörün tamamını kapsayan ilk eğitim programı.

 

Kaptanlara sertifika verilecek

Karabük Üniversitesi’nin verdiği destek sadece eğitim içeriğinin oluşturulması ve eğitimlerin verilmesiyle sınırlı değildir. Akademinin sonunda mezun olma hakkını elde eden kaptanlara Karabük Üniversitesi tarafından onaylanmış sertifika veriliyor. Sektörde, arkasında gerçek anlamda bir üniversitenin olduğu ilk eğitim programını da açtık. Kaptanlar kaptan şoför tanımından temel trafik kurallarına, iletişim ve davranıştan ekonomik araç kullanımına kadar pek çok eğitimden geçiyorlar. Ayrıca uygulamalı anti-skid eğitimi, olağanüstü durumlarda yapılması gerekenler, araç teknik donanımları gibi pek çok araç kullanım teknikleri hakkında eğitim veriliyor.

Anti-Skid: Eğitimlerde acil durum, reaksiyon süreleri, tehlike anında engelden kaçış, ESP test slalomu ve kaygan / kuru zeminde araçla doğru frenleme durumları çalışılmaktadır.

Dijital Takograf: Kaptanlarımıza Ankara EGM Trafik Daire Başkanlığınca yürüttüğümüz ortak eğitimlerde Takograf ve araç kullanım süreleri konusunda eğitimler sağlanmaktadır.

Emniyet Kemeri: Yine Ankara EGM Trafik Daire Başkanlığınca yürüttüğümüz ortak eğitimler kapsamında kaptanlarımıza emniyet kemeri simülatöründe emniyet kemerinin önemi ayrıca uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

 

Şimdilik 4 ilde eğitim verilecek

Eğitim 3 gün teorik 1 gün pratik olmak üzere 4 gündür. Toplamda 32 saat eğitim verilmektedir. Eğitim 4 ana noktada yapılıyor: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa.  İlk eğitim 10-13 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi.

İzmir bölgesinden 30 kaptan eğitimlerini tamamlayarak sektörün ilk Kaptan Akademisi sertifikalarını almış oldular.

Projeyi Destekleyenler: Başta Karabük Üniversitesi olmak üzere akademinin hayata geçirilmesinde destekleri olan Bridgestone, Petrol Ofisi ve Castrol. Bu desteklerinden dolayı bu güzide kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz”…

 

koc-akademi2

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."