• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

KAÇAĞIN MALİYETİ 5 MİLYAR TL.

24 Mayıs 2017
KAÇAĞIN MALİYETİ 5 MİLYAR TL.

Yılda tam 1.5 milyon insanımız ‘kaçak’ turlarla seyahat ediyor

Gün geçmiyor ki, kaçak tur kazalarında insanlarımız can vermesin, yaralanmasın. En vahimi, Marmaris’te yaşandı. 24 insanımızın canına mal olan korkunç kaza, bugün duyarlılığımızı artırsa da, yenilerini beklemeden, gerekli tedbirlen alınmalıdır. Kaçak turlarla ilgili rakamlar ise, bu işin ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor. TÜRSAB’a göre yurtiçinde tam 1.5 milyon kişi kaçak tura katılıyor. Yurtdışından gelen kaçak turlarla birlikte ekonomik kayıp 5 milyar lirayı buluyor…

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) 2014’te hazırladığı ‘Kaçak Tur Raporu’nda bu turlarla seyahat eden yerli turist sayısı 500 bin kişi olarak belirtilirken bu rakamın son 3 yılda üçe katladığı öğrenildi. 1.5 milyon yerli turistin kaçak turlarla seyahate çıktığı belirtilirken, bunun ekonomik kaybının da 1 milyar TL olduğu aktarıldı.

Sabah’tan Betül Alakent’in derlediği habere göre; Yunanistan, Bulgaristan, İran, Gürcistan gibi komşu ülkelerden de Türkiye’ye otobüslerle kaçak turlar yapıldığını aktaran turizmciler, yurtiçi- yurtdışı kaçak turların toplam 5 milyar TL’lik bir kayba neden olduğunu söyledi.

Turizmciler, güvenlik güçlerinin özellikle otobüslerde daha sıkı denetim yapması gerektiğini vurguluyor.

 

TÜRSAB: Yerel acenteyle çalışın

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, özellikle internetten satışın yaygınlaşmasıyla kaçak turların arttığını aktardı. Ulusoy, “Türkiye’de 9 milyon kişilik iç turizm hareketi var. Buradan yola çıkarak kaçak turlarla seyahat çıkan kişilerin 1.5 milyon kişiye yaklaştığını öngörüyoruz” dedi.

TÜRSAB üyesi Emin Çakmak da kaçak turların yurtiçiyle sınırlı olmadığını komşu ülkelerden de otobüslerle kaçak turların yapıldığını söyledi.

Çakmak, “Başka bir ülkenin sınırlarından içeri girdiğiniz anda oradaki yerel bir acentenin işbirliğinde hareket etmeniz gerekir, aksi durumda otobüs içeri alınmaz. Ancak bizde böyle bir denetim yok” diye konuştu. TÜRSAB’ın kaçak turlarla ilgili ciddi bir savaş verdiğini aktaran Çakmak, ancak bu konuyu tek başına çözmesinin imkânsız olduğunu söyledi.

Çakmak, “TÜRSAB 7-24 denetim de yapsa kaçağın önüne geçmesi imkânsız. Burada emniyet güçlerinin özellikle otobüslerde daha sıkı denetim yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Korsanlar hayatı hiçe sayıyor

Otobüsü olan her kişinin tur düzenleyemeyeceğinin altını çizen Başaran Ulusoy, D2 belgesinin şart olduğuna dikkat çekti. Kaçak turların daha çok belediyeler, okullar ve üniversiteler tarafından yapıldığını aktaran Ulusoy, “TÜRSAB Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliğinde yoğun bir denetim yapıyor ancak vatandaşların da bilinçli olması gerekiyor. D2 belgesiz otobüslerle kaçak turlar düzenleyenler insan hayatını hiçe sayıyor” şeklinde konuştu.

 

Şehiriçi servisler kullanılıyor

TÜRSAB’a üye olmayan, otobüs sahibi bir kişi ya da firma tarafından günü birlik ya da konaklamalı düzenlenen turlar, kaçak tur olarak niteleniyor. Bir otobüsün şehir dışı toplu taşıma yapabilmesi için D2 belgesi bulunması gerekiyor. Genellikle şehir içi servis minibüs ya da otobüslerinin kullanıldığı bu turlarda, uzun yol için yeterli bakım ya da muayene yapılmadığı için ölümlü kazalara yol açabiliyor.

 

Kimler taşıma yapabilir?

– 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile bu kanuna göre hazırlanarak yayımlanan Seyahat Acentaları Yönetmeliği hükümlerine göre kurulmuş Seyahat Acentalığı Belgesine sahip olanlara veriliyor.

– D2 belgesi olanların düzenli araç muayenesi yaptırması gerekiyor.

– D2 belgesi 8 yaşından büyük araçlar için verilmiyor.

– D2 belgeli taşıtlarda ‘Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası’ ve ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası’ poliçelerinin olması şartı aranıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."