• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

JANTINA KADAR

6 Haziran 2017
JANTINA KADAR

İNSANIN kendine verdiği zararı başka hiç kimse veremez sözü, sanki sektörümüze özel söylenmiş gibi. Sektörü en iyi hangi cümle ile tanımlarsınız deseler, karşılığı herhalde bu söz olurdu. Sektörümüz; yıllardır birbiri ile gül gibi geçinen, dostluğu koşulsuz yaşayan bireylere mensup. Bu sektörde arkadaşlıklar bir günlük değil, öyle ufak çatırtılarla kırılıp dökülecek ilişkiler de barındırmaz bu sektör. Gel gör ki, birbirine beşeri ilişkilerde bu kadar değer veren sektör mensupları konu ticarete gelince bir anda değişiveriyorlar. Sektörün karnesine bakacak olursak; beşeri ilişkiler pekiyi, ticari ilişkiler zayıf. Bu zayıflığın nedeni nedir derseniz, bugün sektörde bu soruya cevap verebilecek birini bulmak zor. Yıllardır süregelen bir gelenek desek yeridir. Yıllardan beri sektör mensupları akşam yemeklerinde sohbetin dibine vurup sabah uyanınca yıkıcı rekabete kaldıkları yerden devam ederler. Akşam borç verdiği arkadaşına, ertesi gün, o parayı zarar ettirerek harcatan bir sektördür bu sektör. Yılların çözülemeyen bu sırrı, sektör lugatını da günden güne zenginleştirmiştir. Yeni başlanan bir güzergâhta, ilk hedef olan ‘rakibi bitirmek’ deyimi bu sırrın neticesinde oluşmuştur. ‘Jantına kadar sürmek’ vardır bir de, altta kalanın canı çıksın dercesine. Böylesine sevgi dolu, bir o kadar da acımasız bir sektördür otobüsçülük sektörü.

Yüzler değişse de, maalesef yıllardır bu olgu sektörde hiç değişmeden yerini korumayı başarıyor. Bunun bir sonucu olarak, sektör her yıl milyonlarca lira zarar ediyor. Gözle görülür derecede zarar ediyor olmak bile, ne yazık ki sektörde bir algı yaratmayı başaramıyor. Sektör, yıllardır değişmeyen bu gerçeği kader kabul edip bununla yaşamaya devam edecekse diyecek bir şey yok; lakin artık bu zararın önüne geçilmesi gerektiği hususunda hemfikirsek, birtakım önlemler almanın vakti geldi de geçiyor. Gel gör ki, bugün bizler tam tersi uygulamaları ısrarla sürdürüyoruz. Herhangi bir olumlu sonuç yahut kazanç sağlamamasına rağmen ısrarla birincil rekabet unsuru olarak bilet ücretlerini kullanıyoruz. Daha ucuza taşıyanın daha çok yolcu alacağı ve rakibini yıpratarak yavaş yavaş tüketeceği mantığı hala kafalardan silinememiş durumda. Yıllar geçti, sektörde her şey değişti, bu mantık hala değişmedi. Böylesi değişime ve yeniliğe açık bir sektörün, bu kadar hayati öneme sahip bir konuda, nasıl bu kadar sığ bir düşünce içerisinde olabildiğini idrak etmek zor.

Fiyat rekabetinin sadece hizmet kalitesini düşürdüğü ve sanılanın aksine müşteri kaybına sebep olduğu gerçeğiyle, sektörce yüzleşmeliyiz. Hem kendimize, hem rakibimize, hem de sektörümüze vurduğumuz bu ağır darbenin artık farkına varmalıyız. Sektör, tüm bileşenleriyle, bu mantık dışı uygulamaya bir dur demeli. Hiçbir ferdi bu sektöre zarar verme hakkına sahip değil.

Sektör temsilcileri bu duruma artık el atmalı. Haksız ve yıkıcı rekabetin sonlandırılması için sektör genelinde girişimlerde bulunulmalı. Sezon ortasına gelen ramazan ayında bile, hiç çekinmeden, kıyasıya rekabete soyunan mensuplara sahibiz. Bu yanlıştan ivedilikle dönülmesi ve yapılan yanlışların sektöre çıkardığı ağır faturanın önüne geçilmesi için, özellikle sektör temsilcileri başta olmak üzere, bu duruma bir müdahalede bulunulması şart. Rekabette tek yolun bilet ücretine müdahale olmadığını, yolcu yönünden esas kıstasın sunulan hizmet olduğunu birilerinin bu sektöre anlatması gerek. Rekabette tek kazananın kaliteli hizmet sunan olduğu gerçeğiyle yüzleşebilen sektör, eminim ki bu demode rekabet yöntemine artık bir son verecektir. Sektörü temsile yetkilendirilmiş kuruluşların; sektör bireylerini bu gerçekle yüzleştirmek ve bu konuda etkin bir farkındalık sağlamak adına bulunacağı tüm girişimler, şüphesiz etkin ve olumlu sonuç verecektir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."