• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İstanbul’daki sel felaketi bizleri uyarır nitelikte

28 Temmuz 2017
İstanbul’daki sel felaketi bizleri uyarır nitelikte

GEÇEN hafta İstanbul’da benzeri az görülmüş bir meteorolojik hadise yaşandı. İstanbul öyle bir yağışa uyandı ki; yakalananlar büyük eziyet yaşadı, kimileri ise ölümden döndü. Yağışın miktarı, bir rekormuş… İstanbul’da 1985 yılı Ekim ayının 16’ncı günü, 125.5 kg’lık yağışla, tüm zamanların “en yağışlı” günüymüş. Ancak geçen hafta yağan yağmur, (üstelik bir yaz ayında yağan yağmur) bu miktarı bile geride bıraktı. Meteorolojik ölçüm istasyonlarından derlenen bilgilere göre günün ilk yarısında Silivri’de metrekareye tam 128 kg. yağış düşmüş.

Bu durum yüzölçümü küçük, nüfus bakımından ise dünyanın en kalabalık metropollerinden birisi olan İstanbul için çok yüksek bir rakam…

Nitekim, yağmur hayatı felç etti. Toplu ulaşım durdu, özel araçlar selin ortasında mahsur kaldı. Çok ciddi hasarlar meydana geldi; tek teselli ise, bu zor günde can kaybının yaşanmaması…

Hükümet, olayı bir ‘afet’ olarak gördü, maruz kalanların zararının ödeneceğini duyurdu.

Muhalefet ise yaşanan felaketi, toplu ulaşımın durmasını, birçok bölgenin seller altında kalmasını ‘altyapı yetersizliği’ olarak yorumladı; hükümet ve yerel yönetimi eleştirdi.

Bana göre hükümet de, ‘afet’ deyip konuyu basite almamalı, muhalefet de sırf eleştiri noktasında durmamalıdır.

İşte bu noktada uzmanlara kulak vermekte büyük yarar var. Bu meteoroloji olayı neden yaşandı, bir daha yaşanacak mı, daha da beteri olabilir mi; tüm bu sorulara bilimsel temelde cevaplar aranmalı; bilim insanları ve çevreci kuruluşların da desteği ile olası felaketlere karşı stratejiler belirlenmelidir.

Her afetten sonra, İstanbul’daki hadise ile ilgili de çok şey söylendi, çok şey yazıldı. Ancak dikkate değer tüm değerlendirmelerde, giderek daha tehlikeli boyutlara ulaşan ‘küresel ısınma’nın bu olayda da önemli bir neden olduğu ifade edildi.

Bu arada, bana göre de İstanbul’da bir altyapı sorunu var. Bu olayda hayat duruyor, insanlar ölümle burun buruna gelebiliyorsa, daha beterinde neler olacağını kimse düşünmek bile istemez. Ben inanıyorum ki, herkes bundan gerekli dersi çıkarır ve sorunların kaynağına inip, bir daha benzeri bir durum yaşanmaması için elinden geleni yapar. Tabii, yağmur veya su baskını denince, İstanbul Otogarı da, maalesef olumsuz anlamda ilk akla gelen yer oldu. Görüntülen, gerçekten de traji komikti…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."