• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Istanbul’da U-ETDS mesaisi

30 Temmuz 2018
Istanbul’da U-ETDS mesaisi

EV SAHİBİ TOBB SEKTÖR MECLİSİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sektörü U-ETDS’ye hazırlıyor. Bu kapsamdaki ‘ikna’ toplantılarından birisi TOBB Sektör Meclisi ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı. Pek çok sorunun dile getirildiği toplantıya, UYOF Genel Başkanı İmran Okumuş’un ‘otomasyon’ önerisi damgasını vurdu… SON yönetmelik değişikliğiyle Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’nin (U-ETDS) uygulama tarihi Kasım 2018’e çekilmişti. Sektör, adeta hazırlıksız yakalandı. Sistem ne getirecek, nasıl uygulanacak, doğru dürüst uygulanamazsa ne tür cezalarla karşılaşılacak; bu konuda kafalarda ciddi soru işaretleri oluştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu durumu dikkate alarak ‘ikna’ toplantıları da denilen bölgesel bir dizi toplantılar gerçekleştirmeye başladı.

İlk olarak Busworld İzmir’de yapılan toplantı serisi; Ankara, Bursa ve Gaziantep ile devam etti. İkna toplantılarının geçen haftaki durağı ise İstanbul oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektör Meclisi tarafından organize edilen toplantı, çok kalabalık olmasa da fikir açısından hayli hareketliydi. Toplantı, Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yıldırım, ulaşım sektörünün önünde duran sorunların ortadan kaldırılması için şu önerilerde bulundu: Sistemler arası entegrasyon, otogar yapımı ve işletilmesinin ulusal boyutta ele alınması, mevzuatlar arasındaki derin çelişkilerin çözülebilmesi için koordinasyon kurullarının oluşturulması, kayıtdışı ve korsan taşımacılığın önlenmesi, verimlilik adına hat esasının getirilmesi, araçlar arasında ‘Yıldız’a dayalı sınıflandırma yapılması, Şehiriçi ve şehirlerarasını kapsayacak bir toplu ulaşım yasasının çıkarılması ve kamunun ulaşımdan elini çekerek ‘denetleyen’ olması… Yıldırım, Tüm bu konularla ilgili görüş önerilerini içeren bir rapor hazırlayıp, bunu yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na sunacaklarını söyledi.

Yıldırım’ın ardından Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Kerim Cicioğlu kürsüye çıkıp, ulusal güvenlik açısından da hayati öneme sahip olan U-ETDS sisteminin amacı, işleyişi ve getirileri hakkında slayt eşliğinde bir sunum gerçekleştirdi. Sistemin ulaşım sektörünün kurtuluşu olacağının altını çizen Kerim Cicioğlu, U-ETDS ise sektörün ölçülebilir hale geleceğini ve bununla birlikte daha objektif ve uygulanabilir mevzuatların önünün açılacağını dile getirdi. Konuşmalardan sonra soru ve öneri kısmına geçildi. Toplantıya yoğun ilgi gösteren turizm taşımacıları, özellikle ‘bir saat önceden sisteme bildirimi şartı’nın sıkıntı yaratacağını dile getirdi. Taşıma işi için acenteyle sözleşme imzaladıklarını ve yolcuyu ancak araca alırken kayıt altına alabileceklerini dile getiren turizmciler, mağdur olmamak adına bir formül bulunmasını istedi. Bakanlık yetkilileri de bu haklı talebi notları arasına aldı.

 

Okumuş alkış aldı

Uygulamada yaşanması olası daha pek çok kaygı dile getirildi. Keza çözüm konusunda da öneriler vardı. Ancak sistemle ilgili en somut öneri Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Derneği (UYOF) Genel Başkanı İmran Okumuş’tan geldi. U-ETDS’nin çok doğru ve gerekli olduğununun altını çizen Okumuş, uygulamada mantık yanlışının olduğunu söyledi. Okumuş, işlemlerin daha hızlı, daha sağlıklı olabilmesi ve firmaların TC kimlik no konusunda ağır cezalarla karşılaşmaması için akaryakıtta olduğu gibi ‘otomasyon’a geçilmesi gerektiğini önerdi. Okumuş’un birinci sayfamızda detaylı olarak ele alacağımız önerisi herkes tarafından kabul görüp alkış aldı.

TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım’ın yönettiği toplantıya; Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, Ulaştırma İstanbul I. Bölge Müdürü Rüşdü Akdulun, Müdür Yardımcısı Yalçın Doğan, ulaşımın önde gelen otoritelerinden Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, UYOF Genel Başkanı İmran Okumuş, TOF Genel Başkan Yardımcıları İbrahim Arttırdı ve Tahsin Yücefer, Genel Sekreter Nusret Ertürk, TOFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve yönetim kurulu üyeleri, UATOD Başkanı Mehmet Erdoğan, Sektör Meclisi Danışmanı Kemal Karayormuk ile çok sayıda turizm ve şehirlerarası taşımacı katıldı.

İBRAHİM ARTTIRDI ( TOF )       

 

NUSRET ERTÜRK ( TOF ) 

 

EMRE AK ( AKER )

 

ÖMER DEMİRCİ ( RENA )

 

KEREM ÇOBAN ( VİA )

 

HASAN BASRİ BOSTANCI ( İZMİR SERVİSÇİLER ODASI BAŞKANI )

 

FATİH AYDOĞDU ( İPEK BİLGİSAYAR )

 

KEMAL KARAYORMUK ( SEKTÖR MECLİSİ DANIŞMANI )

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN