• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İSTAB YÖNETİMİ SEKTÖREL BASINI YEMEKTE AĞIRLADI

22 Mart 2017
İSTAB YÖNETİMİ SEKTÖREL BASINI YEMEKTE AĞIRLADI

‘Tahdit hedefinde sapma yok’

Sektörel basınla sohbette konuşan İSTAB Başkanı Karakış, plaka tahdidinin 32 ilde olduğunu belirterek İstanbul’da da bunun hayata geçmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi…

İSTANBUL Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu Üyeleri sektörel basının temsilcileri ile bir araya gelerek, servis sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Ahmet Karakış  plaka tahdidi ile İBB tarafından çıkarılan ‘Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi’ hakkında detaylı bilgi verdi.

 

Tahdit 32 ilde var İstanbul’da yok

Türkiye’nin 32 ilinde plaka tahdidinin uygulandığını hatırlatan Başkan Karakış,  İstanbullu servisçilerin de tahdit isteği ile yola çıktığını, bu isteği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteklediğini anımsatarak Mayıs 2015’den bu yana yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: “Bizim bir plaka tahdidi sevdamız var. İstanbul’da bu sektörde hizmet veren herkes dâhil uzun bir mücadele verdik. Ama maalesef Türkiye’nin hiçbir ilinde olmayan bir yönerge çıktı. Bununla ilgili mücadelemizi sonuna kadar verdik.”

 

Yönerge değişikliği çalışmaları

Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi’nde sektör lehine değişiklikler yapılması için hem bürokratik anlamda hem de hukuksal anlamda girişimlerde bulunduklarını ve belli konularda başarı sağladıklarını anlatan Karakış, ‘Büyükşehir Belediyesi tarafından maddelerde sektörümüzün lehine düzenlemeler yapıldı. Ama düzeltilmeyen noktalar da oldu. Hukuksal yola başvurup dava açtık. Mahkeme yönergede usul yönünden eksiklik olduğu yönünde karar verdi ve yönerge iptal oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyemiz üst mahkemeye itiraz etti, şimdi o süreç devam ediyor”  şeklinde konuştu.

Başkan Karakış, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yönergenin iptal olmasının nedenlerinden biri araç yaşları konusuydu. Yönerge ilk çıktığında 0-6 yaş zorunluluğu vardı.  Emsal olarak günde 12 -14 saat aralıksız çalışan minibüsler ve halk otobüsleri için 12, 15 yaş hakları söz konusu.

Servis taşımacılığını sabah ve akşam saatleri iki sefer olarak tamamlayan servis araçlarına 06 yaş hadlerinin öngörülmesinin hakkaniyete uygun olmadığını savunduk. Yine yönergede taahhütname meselesi vardı.

Söz konusu taahhütnameye,  Anayasa Mahkemesinde ‘herkes kişiliğine bağlı, dokunulamaz, devredilemez, vazgeçilemez temel hak ve hürriyetlere sahiptir’ hükmü ve yine Anayasanın hak arama hürriyeti ‘Herkes meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma adil yargılanma hakkına sahiptir’ hükmü ile bu taahhüdün bizleri zor duruma sokacağını savunduk”.

Başkan Başkan Karakış, iptal edilen yönergenin yerine hazırlanan ve UKOME kararından geçen yeni yönergede servis sektörü aleyhine olabilecek her madde için İSTAB olarak mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."