• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İSKONTOMA DOKUNMA!

4 Ekim 2017
İSKONTOMA DOKUNMA!

“Vergisiz akaryakıt” talebi kabul görmeyen sektör, ‘İSKONTO’ anlaşmalarıyla az da olsa indirimli mazot alabiliyordu. Buna göz koyan istasyoncular ‘Bu iş keyfimize kalsın’ diyor.

GELİŞMİŞ ülkelerin büyük kısmında devlet ulaşıma; özellikle de toplu taşımaya büyük destekler veriyor. Vergisiz akaryakıt da bu desteklerin başında yer alıyor. Şehirlerarasında toplu ulaşım hizmeti veren otobüsçüler de, yıllardır havacı ve denizcilere sağlanan vergisiz akaryakıt desteğinden yararlanmak için çırpınıp durdu; ancak bu, hayalden öteye geçemedi. Kendi çaresini arayan sektör, sivil kuruluşları aracılığıyla büyük dağıtım şirketleriyle iskontolu akaryakıt anlaşmalarına gitti. Vergisiz gibi olmasa da, iskonto bir nebze olsun rahatlatıyor. İstasyoncular 2015’te olduğu gibi yine ortaya çıkıp, “iskonto uygulamak inisiyatifimizde olsun” demekle kalmıyorlar EPDK’ya da baskı uyguluyorlar.

TABİİ bu noktada önemli olan EPDK’nın; yani devletin yaklaşımı. Devlet, bu iskontodan faydalanan onbinlerce ticaret erbabının yanında mı yer alacak, 3-5 kuruşluk indirim için çırpınan istasyoncuların mı? Sosyal devlet anlayışı gereği tabii ki taşımacıların yanında olmalı. Gelişmeleri yakından takip eden TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, “80 milyona birebir yansıyacak yeni bir düzenleme, toplumda büyük bir gerilim yaratacaktır. Dolayısıyla milletin bir kurumu olan EPDK, konuyu bu hassasiyetler ışığında ele almalı. İndirimleri kayıt dışına itmek, 10 numara yağ kullanımı da artırır. Sektör olarak elimizden geleni yapacak, gerekirse konuyu Cumhurbaşkanımıza kadar taşıyacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."