• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk

26 Aralık 2017
İşçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk

ARABULUCULUK sistematik teknikler uygulanarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde çözüm önerisi de getirebilen, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve ihtiyari olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuk ekonomik, hızlı, gizli ve gönüllü bir şekilde uyuşmazlıkların çözümünü sağlamaktadır.

 

Dava şartı olarak arabuluculuk

01/01/2018 Tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak olan, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile kabul edilen Dava Şartı Olan Arabuluculuk ise İhtiyari Arabuluculuktan farklı olarak; kanuna bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı, tazminatı ve işe iade talebiyle açılacak olan davalarda, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması gerekmektedir.

Bu zorunluluğa uyulmaksızın açılan davalarda mahkeme davacıya bir haftalık kesin süre verir ve anlaşmaya varılmadığına ilişkin son tutanağın mahkemeye sunması gerektiği bildirir, sunulmadığı takdirde dava usulden reddedilir.  Bir noktaya önemle değinmek gerekir ki, arabuluculuk kurumunun gönüllülük esasına dayanıyor olması sebebiyle, dava şartı demek mutlak suretle arabuluculuk yoluyla uyuşmazlığın çözülmesi anlamına gelmemektedir. Önemli olan husus Arabulucuya başvurularak uyuşmazlığın arabuluculuk yoluyla çözümlenmesine ilişkin iradenin gösterilmesidir. Aksi halde, taraflardan birinin geçerli bir mazeret göstermeksizin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilir ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulur. Her iki tarafında ilk toplantıya katılmaması sebebiyle sona eren arabuluculuk faaliyeti üzerine açılacak davalarda tarafların yaptıkları yargılama giderleri kendi üzerlerinde bırakılır.

Arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılması hâlinde ise üzerinde anlaşılan hususlar hakkında taraflarca dava açılamaz.

Değinmemiz gereken diğer bir husus ise, tarafların arabuluculuk görüşmelerine avukatları ile katılmaları halinde ve Arabulucu tarafından düzenlenen anlaşma belgesinin taraflar ile birlikte avukatları tarafından imzalanması halinde mahkeme ilamı niteliğinde belge sayılmasıdır.

Tarafların avukatları bulunmaksızın imza altına alınması halinde ise, icra edilebilirlik şerhi alınarak mahkeme ilamı niteliğinde belge haline gelir. Yukarıda kısaca bahsetmeye çalıştığımız hususlar doğrultusunda uyuşmazlıkların Arabuluculuk yolu ile çözümlenmesi her iki taraf açısından da kazandıran etkili bir yöntem olarak hukukumuza girmiştir.Arabuluculuk yolu mahkemelerin iş yükünü azaltarak, yıllarca süren yargılamalar beklenmeksizin, ekonomik ve hızlı bir şekilde uyuşmazlıkların çözümünü sağlayacaktır.

Özlem ÖZDAMAR İRİCAN

Avukat & Arabulucu

avozlemozdamar@gmail.com

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."