• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İnsansız bilet satış noktaları doğru çözüm

6 Mart 2017
İnsansız bilet satış noktaları doğru çözüm

OTOBÜS sektörü, herkesin de ifade ettiği üzere çok zor günler yaşıyor. Bu zorluğun temelinde; gelirlerin sınırlı olması, giderlerin ise fazla olması… Bunun en önemli nedeni; elbette ki hizmet sektörü olmamız… Hizmet satanlar, çok ciddi bir rekabetle karşı karşıya. Öne geçebilmeniz için, hep daha iyisini; ama daha ucuza satabilmeniz gerekiyor. İşte sektörün şu anda yaşadığı handikap da bu! Yolcuyu ücretsiz servislere alıştırımışız… İkrama alaştırmışız… Biletlerini rahatlıkla alabilmeleri adına neredeyse her mahalleye acenta açmışız…

Bunların hepsi de çok büyük mali külfet!

Uzun yıllar işletmecilik yapan birisi olarak, bu maliyetlerin; hele de iş olmadığı dönemde insanın belini nasıl büktüğüne tanık olmuşumdur. Handikap dedim ya; bu hizmetlerden kolayca vazgeçemiyorsunuz; çünkü diğer modlar karşısında en önemli avantajlarınız bunlar. Bu maliyetlerle de gidilmiyor; bunlarsız da olmuyor. Anlayacağınız ‘sakal-bıyık’ misali bir handikapla karşı karşıyayız. Son dönemlerde gerek sektör, gerek firmalar ve gerekse de belediyeler bununla ilgili bir takım çareler arıyor.

Daha önce de dile getirmiştim; hepsini çok değerli buluyorum. Çünkü bu iş, artık sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Müdahale şart. Geçen hafta gazetemizin manşetinde yer aldı: Kayseri Büyükşehir Belediyesi, aldığı bir kararla şehiriçinde otobüs firmalarına bilet kesen tüm yazıhaneleri kapatıp; kentin işlek 5 noktasında bilet satış merkezleri kuracak. İnsanların tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceği bu merkezler, insansız olacak; yolcular biletlerini kiosklardan alacak. Servis işini de, bedelini yolcudan almak üzere  belediyenin kendisi yapacak. Bu projeyi, daha önce biz de TOF olarak defalarca düşündük ve üzerine kafa yorduk. Desteklediğim bir proje. Destekliyorum; çünkü yazıhaneler tümden kapatılmamış olacak. Vatandaş rahatlıkla gelip bu merkezlerden biletlerini alabilecek. Biz yıllar önce Taksim için böyle bir proje üzerinde çalıştık. Hayata geçirebilseydik, sektörün üzerinden büyük bir yükü almış olurduk. Yerel yönetim bizim arkamızda dursa, belki de hayata geçirebilirdik. Kayseri, bu açıdan daha şanslı. Çünkü belediyenin bizzat kendisi ‘ben yapacağım’ diyor. Belediyenin bu yöndeki girişimlerine bizler de destek vermeliyiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."