• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İhracat kapsamına alınmalıyız

16 Mayıs 2017
İhracat kapsamına alınmalıyız

TÜRKİYE karayolu yolcu taşımacılığı alanında belki de dünyanın en gelişmiş ülkesidir. Tecrübemiz ve potansiyelimiz, ülke kapasitesini aşmış durumda. Hem ikinci ele düşmüş çok sayıda aracımız var hem hizmet ihraç edecek insan kaynağı birikimimiz. Dolayısıyla, biz artık ikinci el otobüslerimizi de, hizmetlerimizi de ihraç edebilmeliyiz… Tabii tüm bunlar için bir takım düzenlemelerin yapılması, devletin de kararlı bir şekilde bunun arkasında durması gerekiyor. İhracat ile ilgili olarak, Ankara’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) nezdinde bir takım girişimler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Uluslararası taşımalarla aslında bir ihracat yaptığımızı dile getiriyor, gümrük kapılarında bu ihracatı zorlaştıran sorunların çözümünü talep ediyoruz. Örneğin X-ray gibi… Biliyorsunuz, özellikle bazı dönemlerde cihazlar nedeniyle ciddi kuyruklar oluşuyor. Dolayısıyla ülkemize döviz girdisi sağlayan konuklarımız için  mutlaka modern bekleme salonları yapılmalıdır. Kapılardan geçişi eziyet olmaktan çıkarmalıyız. Evet birileri sınırda kaçakçılık yapıyor olabilir; ancak kuruyla yaşı da bir birinden ayırmamız lazım. İhracat yapan otobüslerimize de aynı muamele yapılmamalıdır. İnsanlarımız, yanlış yapanlar yüzünden ceza görüyor.

Bakın bugün tırlarla yapılan taşımalar ihracat kapsamında değerlendiriliyor, bunlara vergisiz yakıt veriliyor. Tırlarla da kaçakçılık yapılabilir. Dolayısıyla sizin göreviniz, kaçakçılığı engellemektir; yasal taşımayı değil!

Öte taraftan bizim bu hizmeti ihrac edebilmemiz için, pazarlar araştırmamız ve geziler gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu masrafın da diğer ihracat alanlarında olduğu gibi devlet tarafından karşılanması, yani teşvik edilmesi gerekiyor. Biz hizmetin yanı sıra ikinci el otobüslerimizi de de ihraç edebilir; böylelikle Türkiye otomotivine güç katabiliriz. Unutulmamalı; otomotiv bu ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda.

En büyük ihracat kalemimiz ve en fazla insanımızı istahdam eden sektörlerin başında geliyor. Dolayısıyla, ikinci el otobüslerimizin ve şehirlerarası taşımacılık hizmetimizin ihraç edilmesi, otomotive de ivme kazandırır.

Mesela yurtdışına aracını ihraç eden bir meslektaşımız yurt içinde yeni bir otobüs aldığında; ondan KDV alınmaması gerekiyor.

Yüzde18’lik KDV’yi teşvik olarak onlara vermelisiniz ki, yurtdışında rakabet edebilsinler. Çünkü Avrupa’da aynı yaştaki otobüsler bizden çok daha az kilometre yapıyor, az yıpranıyor; onlarla rekabet edemiyoruz. Yani destek şart!

Bu arada turizm sezononun da tam ortasındayız. Turizm taşımacılarımız başta olmak üzere, sektör sıkıntılı günler yaşıyor. Türkiye’nin yeniden turizmde şaha kalkması gerekiyor. Bunun yolu da etkili tanıtımdan geçiyor. Bunun için mutlaka hedef ülkeler belirlenmeli, buralara yoğunlaşılmalı.

Rusya, İngiltere, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde televizyon programı satın almak tanıtım açısından son derece yerinde olur. Örneğin Kokpit programı; bize karşı ülkeleri tanıtıyor, çok da hoşumuza gidiyor. Sonuç olarak da birçoğumuzu tetikleyerek o ülkeleri ziyaret etme ihtiyacı doğuruyor. Karşı ülkelerin siyasetçilerinin bizlerle bir problemleri olabilir, ancak diğer taraftan siyasi gerilimlerin insanların malzemesi haline getirilmemesi de gerekiyor.

Türkiye’de söylendiği gibi bir terör yoktur. Terör her yerde vardır, terör hepimizin sorunudur. Bakın turizmin merkezleri olan Antalya’da, İstanbul’da terör yoktur. Biz bunu biliyoruz. Bunun turizm potansiyeli yüksek ülkelerde de anlatılması gerekiyor. Bu sorumluluk da Kültür Bakanlığı’nındır.

Mutlaka ve mutlaka Türkiye’yi çok iyi anlatan, yani turizm çeşitlerini, kongre çeşitlerini, tatil çeşitlerini, yani deniz turizmini, tarihi turizmi, doğal turizmi ve kış turizmini anlatan bir programın Tanıtm Fonu’ndan yapılması lazım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."