• Dolar Alış / Satış: 5.464 / 5.474
  • Euro Alış / Satış: 6.203 / 6.215
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İDDİA: SABİHA GÖKÇEN GİBİ 3. HAVAALANI’NDAN DA YAKIN İL VE İLÇELERE YOLCU TAŞINACAK

11 Mart 2019
İDDİA: SABİHA GÖKÇEN GİBİ 3. HAVAALANI’NDAN DA YAKIN İL VE İLÇELERE YOLCU TAŞINACAK

HEDEFTE TRAKYA VAR

Sağlam kaynaktan aldığımız duyuma göre, transfer hizmeti veren İstanbul Otobüs A.Ş.; 3. Havaalanı’ndan Çorlu, Lüleburgaz ve Tekirdağ başta olmak üzere Trakya’nın geneline yolcu taşımaya hazırlanıyor. Hatta bunun için otobüs teminine de başlanmış. Böyle olursa, otobüsçü ‘verimli tarlası’ Trakya’yı kaybedebilir.

Transfer, il sınırlarının dışına taşacak

AĞUSTOS 2018’de Sivil Havacılık Yasası’nda yapılan değişiklikle, havaalanları karayolu taşımacısına kapatıldı. Havaalanını işleten şirket, yakın il ve ilçeler de dahil yolcu transferinde tek belirleyici otorite. İstanbul 3. Havaalanı’nı işleten İGA şirketi, açtığı ihaleyle transfer hizmetini İstanbul Otobüs A.Ş.’ye vermişti. 150 bagajlı lüks otobüsün tamamı, açılışın yapılması beklenen nisanda faaliyete başlayacak. Ancak sağlam duyumlarımıza göre, daha fazla otobüs için girişimler başlamış. Bunun nedeni ise, yolcu transfer işini İstanbul sınırlarının dışına taşırmakmış. Nereye; Çorlu, Tekirdağ, Lüleburgaz, Edirne, Bursa ve belki de İzmit’e ve hatta Adapazarı’na; yani otobüsçünün gelip sıkıştığı verimli ve kısa hatlara… Olmaz demeyin, örneği var…

Kısa hatlarda da rahat bırakmıyorlar

MESELA; Sabiha Gökçen… Havaalanı işleticisi, ihale bile yapmadan Bursa taşımasını BURULAŞ’a verdi. Yanı sıra Gebze, İzmit, Adapazarı ve Yalova’ya da transferler devam ediyor. İşte bu yeni tehlikeyi görmek ve ona göre çözümler üretmek gerekiyor. Bakınız hava ve demiryolları, devlet desteğiyle ulaşımdaki payını artırıyor. Otobüsçülük ise küçülüyor, köşeye sıkışıyor; yani kısa hatlara… Şimdi bu hatlar da tehdit altında. Tablo net: Havaist otobüsü otogara girip uçak yolcusunu alacak, otobüsçü ise uçakla gelen yolcuyu Çorlu’ya, Tekirdağ’a, Lüleburgaz’a taşıyamayacak. Öncelikle yapılması gereken şey, işletmeciye ‘tekel’ olma yetkisi veren yasayı değiştirmek olmalı. Engel yok, otobüs firmaları da taşımaya talip olabilir. Tabii son ihaledeki gibi koşullar ağır olursa, yükü çekenimiz çıkmaz!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN