• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İç turizmdeki canlanma sezonu hareketlendirir…

8 Mayıs 2017
İç turizmdeki canlanma sezonu hareketlendirir…

BÖLGEDE yaşanan savaşlar ve Avrupa ile kopma noktasına gelen ilişkiler nedeniyle, bu yıl dış turizmde ciddi bir daralma yaşanacak gibi görünüyor. Tabii ki umarım böyle olmaz. Avrupalı turist, diplomatik alanda yaşanan sıkıntıları dikkate almaz; rahatlığı, tarihi ve coğrafi güzellikleri yaşamayı tercih ederse ülkemize yeniden gelirler. Bunda hiçbir sıkıntı yok. Ancak ne olursa olsun; diplomaside yaşanan sıkıntı vatandaşları da etkileyebiliyor.

Peki ne olacak? Türkiye, son yıllarda turizm açısından yıldızı en fazla parlayan ülkeler arasındaydı. İlk 7 arasına girmemiz de bunun açık bir göstergesi. Tabii turizm potansiyeli arttıkça, turizmcinin yatırımı da artıyor.

Bir yılda 31 milyon yabancı turist ağırlıyorsanız ve bir sonraki yıl için 35, 2023 için 50 milyon diyorsanız; buna göre de yeni tesisler kuruyorsunuzdur. Bu bir planlama meselesi… Bunun bir sonucu olarak tesis sayımız çok çok arttı. Peki yabancı turistler gelmezse, bunlar nasıl dolacak? Tesis ve otelci nasıl ayakta kalacak?

Durum net şekilde ortada; turizmci, ister istemez iç turizme odaklanacak. Yerli turistleri çekebilmek için de, haliyle fiyatlarını aşağı çekmek durumunda kalacak. Geçen yıl yaz sezonu da böyle olmadı mı! Önceki yıllarda denize girecek tesis, konaklayacak otel bulmakta zorlanılırken, geçen yıl sahiller ıssızdı, fiyatlar ucuzdu. Bu yılın da böyle olma ihtimali yüksek. Böyle olunca da, şehirlerarasındaki insan hareketliliği hayli artacaktır. Bu da şehirlerarası otobüsçülerin daha iyi bir sezon yaşamasına neden olabilecektir.

Bu arada, artık havalar ısınmaya başladı. Baharın bu sıcaklığı, otogarlara da hareket getirdi. Mayıs ayının sonunda mübarek ramazan başlıyor. Ramazan Bayramı’na kadar işlerde ciddi bir hareketlilik beklenmiyor. Okulların kapanması ve sınavların bitmesiyle  birlikte, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Bayramı tatilinden başlamak üzere çok yoğunluklu bir temmuz ve ağustosu yaşayabiliriz.

Tabii eylülde de olacaktır; ama okulların eylülün ortasında açılıyor olmasından dolayı yoğunluk çok fazla olmayacaktır. Bu arada, takip ettiğim kadarıyla sektördeki otobüs yatırımlarında ciddi bir düşüş var. Sezon çattı, hala hissedilir bir hareketlilik yok. Bu durum çok da anlaşılır gibi değil.

Yine güzel temennilerle yazımı noktalamak istiyorum; huzurlu, bol kazançlı bir sezon olsun!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."