• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

İBB de süre uzatma konusunda inat etmesin

12 Aralık 2016
İBB de süre uzatma konusunda inat etmesin

İSTANBUL Otogarı ile ilgili bir girişimimiz ve tavsiye niteliğinde bir kararımız var. Biliyorsunuz, Batum’da da bu süre uzatımı konusunda bir toplantımız olacak. Gönül istiyor ki, süre uzatımı konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de önyargılarından arınsın. Otogarın yerinde kalması temel esas olmalıdır. Bizim iki türlü girişimde bulunmamız lazım. İlki yasal girişim, ikincisi de istişari bir değerlendirme.

İBB’ye sunacağımız otogarla ilgili ciddi bir ıslah planımız var. Bu planı sunduğumuz vakit görecekler ki otogarın; iç ulaşımı, erişimi, disipline edilmesi, katların fonksiyonu, alış-veriş merkezi haline getirilmesi sağlanacak.

Aksaray’daki otogar işletmecileri ile de konuşarak, onların da haklarını gözeterek, onlara da pay vererek, onları da bu otogarın içine entegre etmemiz lazım gelmektedir. Aksaray otogarları, sürekli süre uzatarak bu günlere geldi; ancak İstanbul büyük, artık bunları  taşıyamayacak noktaya geldi.

Dolayısıyla tekrar ediyorum; artık Aksaray’daki arkadaşlarımızın da bu otogara entegre olmaları gerekiyor.

Zaten pazarımız daraldı. Otobüs sefer sayıları azalıyor, firma sayıları azalıyor daha da azalacak. Onun için diyoruz ki, size de burada yer var.

Ancak bu otogara da yeni bir ulaşım planı lazım. Katların fonksiyonları değişecek, alt-üst kat bağlantıları yürüyen merdivenlerle çözülecek. İstasyon duvarları yıkılacak. Burası şeffaflaştırılacak, aydınlatılacak. Netice olarak yaşanabilir bir alana çevrilecek. Ticari ünitelerimiz disipline edilecek, tuvalet sorunları, duvarların, tellerin bir bütün olarak ıslahı, yolların yenilenmesi, işaretlerin düzenlenmesi gibi konular bir bütün olacak. Tüm bunlar bizim ıslah planımızda mevcut. Bunları belediye ile yapmaya hazırız. Biz, süre uzatımı talebinde bulunuyoruz. Bir 10-15 yıl süre uzatımı kararı verilirse, tüm bu söylediklerimizi bu otogarda gerçekleştirmeye hazırız.

Bu hususlardaki hazırlığımızı, önce Muzaffer Hacımustafaoğlu bey ile, sonra Belediye Başkanımız’la, sonra da gerekirse sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız ile birlikte yapmaya hazırız.

Biz, bu otogarın yerinde kalmasını temin etmeliyiz. Nedenlerini de daha önce de belirttik, yolcumuzun yüzde 60’ı buraya raylı sistem ve toplu taşıma ile geliyor. Toplu taşıma buradan besleniyor. Biz de bundan yararlanıyoruz. İnsanlar eziyet ve maliyet çekmeden kolaylıkla kent içine ulaşabiliyor. Havalimanlarına rahatlıkla buradan tek vasıta ile gidebiliyorlar. Yine buradan tek vasıta ile deniz yoluna ulaşabiliyorlar.

Özetle, bizim sürekli dile getirdiğimiz, ulaşım araçlarının entegrasyonunun vücut bulmuş hali, Büyük İstanbul Otogarı’dır. Mükemmel bir noktada, kent trafiğine en az etki eden noktada, kendi bağlantı yollarıyla beraber iş kurgusunu yapan bir hale geldi burası. Bütün raylı sistemler hemen hemen buraya bağlı durumda. İstanbul’un ve hatta Marmara’nın birçok noktasına buradan bir veya iki aktarma ile ulaşmak mümkün oluyor. Böyle bir yapı mevcutken, bunun taşınması akıl tutulması olacaktır kanaatindeyim.

Biz sayın Büyükşehir Başkanımız’ın da önyargılarından arınmış bir vaziyette, teknik bir insan olarak bu sorunu ele alması gerektiğini düşünüyoruz. Biz de hata yapmış olabiliriz. Hataları telafi etmek lazımdır. Büyüklere affetmek düşer. Bu vesile ile bu otogarı tüm Türkiye ve dünyaya örnek bir hale getirelim.

Bizim yapacağımız ıslah çalışmalarıyla beraber burasının 10-11 yıl değil en az 2035 yılına kadar uzatılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü burası 2035’e kadar İstanbul’un ulaşım ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Yeter ki kamu bizi böyle görmezden gelmeye devam etmesin, kamu bizi böyle baştan reddetmesin. Bizler bu mesleği icra eden insanlarız. Bizi yok sayan bir anlayışın doğru olmadığında iddialıyız. Onlar bizim için, biz onlar için varız. Bizim oy verip irade tayin etmesi için seçtiğimiz kimselerin, bize kulak tıkamaları doğru olmayacaktır. Üstelik, biz bu otogara ihale bedelinin en az üç dört katı fazladan harcama yaptık. Nedeni; zamanın belediyesinin yaptığı raylı sistem projesinin getirdiği ek maliyetlerdir. Devletle kötü olmamak adına hep sustuk, ‘süremiz uzatılır’ dedik; iyi niyet çerçevesinde burayı işlettik. Bugün de biz devletimizle, belediyemizle davalık olmak istemiyoruz, kötü olmak istemiyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."