• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Hizmet İhracatı’nın ÜVEY EVLATLARI…

6 Haziran 2017
‘Hizmet İhracatı’nın ÜVEY EVLATLARI…

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı’mız sayın Bülent Tüfenkci, ihracata yönelik teşvik oluşturmak için uluslararası faaliyet gösteren taşımacıların akaryakıt muafiyetlerinin “900” litreye çıkarılacağını belirtmişti.

Pek tabii ki, uluslararası karayolu yolcu taşımacılığına tanınan muafiyetin “300” litre olmasından yakınan bizler bu haber ile heyecanlandık.

Fakat ilgili merciiler ile gerçekleştirdiğimiz temaslar neticesinde tasarlanmakta olan teşvikin sektörümüz için geçerli olmadığını, karayolu yük taşımacıları ile sınırlı olduğunu öğrenmemiz ile heyecanımız yerini hayal kırıklığına bıraktı.

Birkaç gün önce Başbakan Yardımcımız sayın Numan Kurtulmuş’un açıklamaları ile tekrardan gündeme gelen düzenlemede, maalesef ki yine sektörümüzün devre dışı bırakıldığına şahit olduk.

Henüz ekonomik alt yapı çalışmaları gerçekleştirilmekte olan teşvik tasarısının, kapsamına sektörümüzün de girmesi gerektiğine inanmaktayım.

Adaletsiz şartlar altında, havayolu ve demiryolu yolcu taşımacılığı ile rekabet etmeye çalışan sektörümüzün, ülkemiz ihracatına katkılarının yok sayıldığını görmek, bizlerde motivasyon kaybına sebep olmakta.

Başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız olmakla beraber, tüm ilgili mercilerden talebimiz, uluslararası nakliyeciler için geliştirmekte oldukları ÖTV’siz akaryakıt kullanma hakkının 900 litreye yükseltilmesi kapsamına, uluslararası karayolu yolcu taşımacılarını da almalarıdır.

Sektörümüz, ülkemizin üvey evladı olma rolünden çıkamaz ve ihracata yönelik katkılarımız görmezden gelinir ise eğer, TİM’den  (Türkiye İhracatçılar Meclisi) naçizane talebim sektörümüze teselli ikramiyesi olarak bir ödül vermeleridir.

Ne ödülü mü?

“Hizmet İhracatı”nın Üvey Evladı Ödülü…

Ne dersiniz? Hiç yoktan iyi gibi…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."