• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Havuz esnafa zarar getirir’

17 Temmuz 2017
‘Havuz esnafa zarar getirir’

Zorunlu trafik sigortasında havuz sisteminin esnafa fayda değil, zarar getireceğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Tek kazası bile olmayan 40 yıllık esnafı riskli kabul etmek sigorta mantığına ters. Bu sistem çözüm değil, sorun yaratır” dedi…

SINAVLARIN meşhur sorusu ‘havuz hesabı’, şimdi de zorunlu trafik sigortasına girdi… Hükümet, ‘tavan’a tencere kaldıran sigorta şirketlerini rahatlatmak adına, ‘havuz sistemi’ne geçti. Peki havuz kime ne getirecek?

Yıllardır yüksek sigortadan dert yakınan ticari araç sahiplerini rahatlatacak mı, tersi mi olacak.

Havuzun hemen ardından sigorta fiyatlarının artmasına baktığınızda, kimin kazanacağı ortaya çıkıyor gibi…

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, zorunlu trafik sigortasında havuz sisteminin esnafa fayda değil, zarar getireceğini iddia edenlerin başında…

Palandöken, yazılı açıklamasında, yeni başlayacak havuz sisteminde tek amacın sigorta şirketlerinin poliçe düzenlemekten kaçınmasını önlemek olduğunu belirterek, “40 yıldır trafikte olup tek bir kazası bile olmayan esnafı riskli kabul etmek sigorta mantığına da adil bir sigorta sistemine de ters.

Bu sistem çözümden çok sorun yaratır. Zorunlu trafik sigortasında havuz sistemi esnafa fayda değil, zarar getirir” ifadelerini kullandı.

Havuza giren tüm ticari araçların sigorta primlerinin yüzde 5,9 ile yüzde 27,3 artacağına işaret eden Palandöken, şöyle devam etti:

“Belki kaza sayısı fazla olanın primi daha fazla artacak ama hiç kaza yapmayanınki de artacak. Dolayısıyla havuz sistemi, esnafın trafik sigortası primini artırmaya yarayacak.

Oysa çözüm prim artışından önce kazaların azaltılması için politikalar üretmektir.

Türkiye’nin her yerinde kaza riski aynı değil. İstanbul’daki ile ile Ağrı’daki taksici aynı riski taşımıyor.

Bırakın farklı illeri, Ankara’nın merkezindeki taksiciyle Şereflikoçhisar ilçesindeki taksici de aynı riske sahip değil. Madem risk grubuna göre prim belirleyen bir sistem getirilmek isteniyor, o zaman bölgesel olarak da riskler tespit edilmeli ve ona göre farklı tavan fiyatlar belirlenmeli.”

Genel Başkan Bendevi Palandöken, kalıcı çözüm için kazaların azalmasını sağlayacak politikaların üretilmesi gerektiğini kaydetti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."