• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Havacıya yönelik pozitif ayırımcılık artık sona ermeli

1 Kasım 2017
Havacıya yönelik pozitif ayırımcılık artık sona ermeli

GELİŞEN Türkiye’de ulaşım modlarının çeşitlenmesi son derece doğru ve gereklidir. Bugüne kadar hava, demir ve denizyolu taşımacılığında geri kaldığımız da bir o kadar doğrudur.

Mevcut hükümet, bu eksikliği gidermek adına önce havayollarını destekledi, ardından denizyollarını ve son olarak da demiryollarını destekliyor ve bunların ulaşımdaki paylarını artırıyor.

Haklarını yememek lâzım, Türkiye, özellikle havayolunda çok başarılı gidiyor. Hızlı trenlerin yaygınlaşmasıyla birlikte demiryolları da iyi gidecektir. Biz buna karşı değiliz. Ancak, tüm bunları yaparken adil olunmalıdır.

Sektörler arasındaki haksızlığın giderilmesi gerekiyor; birine vergisiz akaryakıt ve her türlü desteği vereceksiniz, diğer tarafa ise yüksek fiyattan akaryakıt satacaksınız; bu doğru ve hakkaniyetli bir anlayış değil. Tamam bugüne kadar destek verdiniz ve havayolunu kendi ayakları üzerinde durabilecek bir noktaya getirdiniz. Artık bundan sonrası için pozitif ayrımcılık gerekmiyor.

Tek taraflı bu kararların gözden geçirilmesi lâzımdır. Karayolu taşımacılığının tamamlayıcı bir unsur olduğunun dikkate alınması ve buna göre planlamalar yapılması gerekiyor.

Karayolu insan taşımacılığı sisteminin de bir toplu taşıma düzeni olduğunu kabul edip, özel tüketim ve özel yasalardan arındırılması, gerçek anlamda diğer taşıma sistemlerinin tamamlayıcısı olarak algılanması ve düzenlemelerin buna göre yapılması da bizim orta vadedeki beklentilerimizdir.

İnsanların ucuza seyahat ettirilmeleri devletin bir sorunudur; ancak sistem içerisinde yaşayanlar, icra edenler, yatırım yapanlar, vergi ödeyenler ve istihdam yaratanların da haklarının göz ardı edilmemesi lazım.

Biz kimse ucuza seyahat etmesin demiyoruz, ancak birinin cebinden alıp diğerine bağışlamayı da doğru bulmuyoruz.

Havayolu sistemi bize en çok zarar veren sistem, ancak biz yine de bu taşıma modunun büyümesine saygı duyuyoruz.

Çünkü ülkemiz ve insanlarımız için faydadır.

İnsanlar güvenilir ve hızlı bir şekilde daha fazla seyahat etsinler; sosyal ekonomik ve kültürel çarklar dönsün.

Bunlar ülkenin zenginleşmesidir. Ancak bize yapılan negatif ayrımcılıkların ortadan kaldırılması da gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."