• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Havacının bonkörlüğü ‘döviz’e takıldı

30 Ekim 2018
Havacının bonkörlüğü ‘döviz’e takıldı

Tatillerde taşıma fiyatlarını astronomik ölçüde yükselten havayolu şirketleri, ‘ölü’ sezonda ise otobüsten ucuza yolcu taşırdı. Ancak artan döviz kurları nedeniyle, bu sene fiyat kıramıyorlar. Haliyle de yolcusunu otobüse ve demiryollarına kaptırıyor…

DÖVİZ kurlarının en çok vurduğu sektörlerin başında, neredeyse tüm giderleri dövize endeksli olan havayolu şirketleri geliyor. Bugüne kadar devletin sınırsız desteğini arkalarına alan bu şirketler, özellikle ölü sezonda 30-40 liraya; yani bilet fiyatlarını otobüslerin bile altına düşürüyorlardı. Dövizin yükselmesi ile birlikte, ucuz bilet artık hayal oldu. Diledikleri kadar fiyat kıramadıkları için de, yolcusunu otobüslere ve demiryollarına kaptırıyorlar. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) verilerine göre bu yılın eylül ayında; havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, geçen yılın aynı ayına göre, iç hatlarda yüzde 5,2 azalışla 79 bin 813 oldu. Aynı ay Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiği yüzde 2.7 azalışla 9 milyon 870 bine geriledi.

 

Enflasyon rekoru kırdı

Hürriyet’in Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinden yaptığı hesaba göre son bir yılda en fazla zam uçak biletine geldi. Uçak bileti geçen yıl eylüle göre yüzde 192 zam gördü. Fiyatlar ortalama üçe katlandı. Bunun sebebi de euro ve enerji maliyetlerindeki artış. Yani geçen yıl eylülde ortalama bilet fiyatı 392.2 lira iken bu yıl eylülde bin 145 liraya fırladı.

 

Maliyetler bilete yansıdı

TÜRSAB Havayolu Bilet Satış İhtisas Başkanı Numan Olcar, uçaklardaki operasyonların hepsinin döviz üzerinden yürüdüğünü bu sebeple maliyetlerdeki artışın bilet fiyatlarına yansıtıldığını söyledi. Şu anda yurtiçi hatlarda ucuz uçak bilet fiyat ortalamalarının 180-190 liraya çıktığını ifade eden Olcar, ucuz uçuş kampanyalarının da sonlandırıldığını ifade etti. Uçak biletlerindeki pahalılık sebebiyle insanların bir yerden bir yere uçakla iki defa gitmesi gerekiyorsa bir defa gitmeye başladığını söyleyen Numan Olcar, bu durum karşısında havayolu firmalarının zararı önlemek için koltuk arzlarını azalttığını uçtukları frekans sayısını düşürdüklerini ifade etti. İstanbul’dan doğu bölgelerine uçak sefer sayısında azalma yaşandığını, diğer bölgelerde de günde 10’sa 9’a 8’e düşürüldüğünü belirten Olcar, bu gelişmenin otobüslere olan ilgiyi artırdığına dikkat çekti. Şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarının uçaklara göre daha ucuz olduğunu belirten Olcar, ucuz kampanyalar olmayınca yolcuların otobüsü tercih etmeye başladığını söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN