• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Havaalanı taşımcılığı mutlak suretle ‘mesleki yeterliliği’ olana verilmelidir

17 Ağustos 2018
Havaalanı taşımcılığı mutlak suretle ‘mesleki yeterliliği’ olana verilmelidir

KURBAN Bayramı haftasına girdik. Ekonomide biraz olsun bir rahatlama oldu. Dolar hızla değer kaybediyor.  Dolayısıyla doların hızla yükselmesinin provokasyon olduğu, spekülatif hareket olduğu ve Türkiye üzerinde oynanan bir hareket olduğu net bir şekilde ortaya çıktı. Doların daha da aşağıya inmesini bekliyoruz. Doların yönünü aşağıya çevirmesi ise iş dünyasını rahatlattı diye düşünüyorum.

Türkiye, turizmde çok ciddi bir şekilde patlama yaşıyor. Antalya olsun, Muğla olsun turizm yörelerinde doluluk oranları en yüksek seviyelere ulaştı. Çoğu bölgede insanlar kendilerine yer bulamıyor. Ulaşım ayağında biz ise, Ulaştırma Bakanlığının çıkarmış olduğu genelge kapsamında ek seferlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Vatandaşlar, otobüslerde yer bulmakta zorlanıyor. Firmalar vatandaşların taleplerini karşılamak adına ellerinden gelenleri yapıyorlar.

Bayram aslına bakarsanız  16 Ağustos itibariyle başladı. Sezon içerisinde olduğumuzdan zaten bir hareketlilik vardı, ancak bayramın denk gelmesiyle beraber bu hareketlilik daha da pekişti. Bu bayram bizim için yaklaşık 12-13 gün sürecektir. Hatta bu sürecin okulların açılmasına kadar devam edeceği düşüncesindeyim. Bu yoğunluk sektörü kurtarır mı bilinmez.

Akaryakıta yeniden bir zam geldi. -Tabii bunun nedeni piyasalardaki süren dalgalanmadır-. Dolar istikrara kavuştuğunda her şeyin düzene gireceğini düşünüyorum. Tedirginlikler biter, yatırımlar ve istihdam devam eder. Milletimiz devletimizin arkasında durdu. Milletimizin ülkemize karşı oynanan bu oyunlara karşı dik duruşu ile, oynanan oyunları engelleme konusunda olumlu etki yaptı. Bazı sorunları milletçe aşmamız gerekiyor. Bir bütün halinde dünyaya cevap vermemiz gerekiyor.

 

Taşıma, liyakatla yapabilene verilsin

Bu arada yeni havalimanı ile ilgili bir ihale var. Yolcu transferleri için otobüsler alınacak. Bizleri de çağırıp, durumla alakalı olarak bilgilendirdiler. Bu katılımcı anlayışı sergiledikleri için ihaleyi yapacak İETT Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum.

Şeffaf ve açık bir ihalenin yapılacağının mesajını verdiler. Bu ihale 150 otobüslük bir ihale, devamı olur mu olmaz mı bilmiyoruz. Kamu artık yönetme gücünü kötüye kullanmamalıdır. İETT’nin özel sektörü şartsızlığa, düşük kalite ve güvensizliğe davetiye çıkaracak şekilde ihale yapmaması gerekir. ‘Mesleki yeterlilik’ kriterine çok dikkat etmek gerekiyor.  Mali ve mesleki yeterlilik gibi kavramların da, altını dolduracak şekilde olması gerekiyor. ‘En ucuzu veren en iyidir’, ‘en kârlısıdır’ diye bakmamalıyız.

Aksi takdirde bunların yansımaları trafik kazası, kural ihlali vs oluyor. Bu yerleri çok düşük fiyatlar ve yaptırımlar ile aldığınız zaman, tasarruf yapmak için bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz. İlk tasarruf ise sürücülerin maaşları oluyor.

Maaşları düşük olunca da, yeni meslektaş edinmekte zorlanılıyor. Sonrasında ise gelinen nokta; gazete ilanları ile şoför aramaya başlıyoruz. Güvenlik konusunda gelinen tehlike de ortadadır. İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklara sesleniyorum; sürücülük mesleğini bu kadar ayaklar altına alırsanız ardından gelebilecek kazalara davetiye çıkarırsınız.

Otobüs şoförlerine kaptan statüsünün kazandırılması gerekiyor. Asgari geçim ücretinin üzerinde bir maaşı olmalıdır. Ucuza iş yapan firmalar bu şekilde tasarruf amacıyla maaşları kısabiliyor, bu nedenlerden ise sonrasında sürücü bulmakta zorluk çekiliyor.

Bunların yanı sıra bir de kazalara davetiye çıkarılıyor. Bu sarmalı bitirmek için, bu tür ihaleleri yaparken daha sürdürülebilir bir hale getirilmesini sağlamak lazım. En çok parayı veren bu işi alırsa, para kazanamayınca parayı maaştan ve sosyal haklarından kesiyor. Nitelikli sürücü bulamayacak, sonrasında şu kadar kaza oldu diye haberler yapılacak. Kriterler göz önüne alınmadan ihale yapılırsa, bu tarz haberleri görmeye hazır olmalıyız. Bunları önlemek adına makul ve mantıklı ihale yapılmalıdır.

Yaş konusunda kamu 0-3 yaş araçlardan bahsediyor, sanki Türkiye’de otobüs yokmuş gibi. Kötü örnekleri önümüze emsal olarak koyuyorlar. Halk otobüsçülüğünü bu hale getiren yine kamudur. Halk otobüsçüleri yüzde 13 yolcuyu bedava taşıyor, bunu onlara siz reva gördünüz. Zaten kazanç o yüzde 10’un içerisinde saklıdır. Sosyal devlet anlayışı ile, buna da bir son verilmesi lazım.

Halk otobüsçülerine para kazandıramazsanız, onlar da kendilerine şoför bulamazlar. Halk otobüsçülerinin de korunması gerekiyor. Bu arkadaşlarımız halka hizmet ediyor. Şehir içinde insanları taşımak için, 2 bin üzerinde araçlarla hizmet ediyorlar. Eğer onların gelirlerini arttırmazsanız, onların kalitesini de arttıramazsınız. Yani bu işte para gelirse şartlar ağırlaşır; yani siz şartları daha da ağırlaştırırsınız.

‘Vatandaşı ucuza taşıyacaksınız’ diye baskı yaparsanız, dönüp İETT’ye ‘neden kâr edemiyorsunuz’ diye sormazlar mı! Ulaşımda kalite, güvenlik ve konfor kavramlarını oturtmanın yolu, layık ücretin verilmesinden geçiyor. İnşallah bu anlayış ile devam ederler. Çünkü bu yeni havaalanı ihalesinde, yine ‘en çok parayı veren düdüğü çalacak’ şeklinde olacaksa, sonuçlarına da hepimiz katlanmak zorunda kalacağız.

Sektöre de bir çağrım var. Otobüs pazarı giderek daralıyor. Turizm kış aylarında neredeyse hiç yok. Bu sektör yatırımlarını, kaynaklarını ve istihdam gücünü şehiriçi taşımacılığa, bölgesel taşımacılığa ve havaalanı taşımacılığına doğru yönlendirmesi lazım. ‘Az olsun benim olsun’ mantığı değil, ‘çok olsun paylaşalım’ mantığı olmalıdır. Bu ihalelerde ise kamu bizden para çalmamalıdır. Makul bir ölçüde para alabilirsiniz. Bunu ihaleye sokup artırmanın, kamuya da sektöre de faydası olmaz.

Sebep-sonuç ilişkisinde, her zaman kötüler artar iyiler azalır. Bu ve benzeri ihalelerde bizim sektör olarak birleşip, gücümüzü arttırmamız lazım. Yabancı şirketlerin gelip Türkiye’de bizim ekmeğimize ortak olmalarını engellememiz lazım. Rakip olsak bile, belli konularda işbirliği yapmalıyız. Bu tür ihaleleri alıp, adil sayıda otobüs koyup, beraber yönetmeliyiz.

Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin her bölgesinde kamusal taşımalarda bu tür çalışmalar sektörün önünü açacaktır. Farklı yapı ve daha büyük imkanlar getirecektir. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreç içerisinde devlet ve millet el ele vererek badireyi atlatacağız. İnşallah bu birlik beraberlik devam eder. Bu da gösteriyor ki Başkanımız, hükümetimiz ve ilgili bakanlıklarımız milletimiz ile el ele verdiğinde aşamayacağı şey yoktur. Bu millet kolay kolay yenilmez. Türkiye zorlu bir sınavdan geçiyor. Beraber olduğumuz sürece aşamayacağımız zorluk yoktur.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Baskan cok guzel soylemissiniz.. kaptanlari egitelim PILOTLAR GIBI.AMA BAY BAYAN AYRIMI YAPMAYALIM.. BIRDE IHALEDE LUTFEN GERCEKTEN HEM CALISANINA INSAN GIBI DAVRANIP HAKKINI VERENE HIZMETTE KUSUR ETMETEYENE VERSINLERR... BU ARADA YENI HAVALIMANINADA BIZ BAYAN KAPTANLARADA ONCELIK TANISINLARRR
    21 Ağustos 2018 00:47

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN