• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Havaalanı taşımasıyla ilgili yeni düzenleme yapılmalı

26 Aralık 2017
Havaalanı taşımasıyla ilgili yeni düzenleme yapılmalı

HEPİNİZİN de bildiği gibi 17 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bir genelgesi yayınlandı. Bu düzenleme, Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklikler yaptı.

Bu değişiklikler havayolu sektöründe ihdas edilen B tipi yetki belgesinde bir takım değişiklikler öngörüyor. Buna göre yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti hariç yer hizmeti türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendi nam ve hesabına yapmaya yetkili olacak.

Aynı şekilde; şehir terminalleriyle havalimanı arasında, yahut havalimanından çevre il ve ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşıması yapılması, ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuatı’ ile aykırılık oluşturmamak üzere havalimanı işletmesi idaresinde yapılacaktır. Aynı güzergâhta en fazla bir firma çalışacaktır.

Bu düzenleme gösteriyor ki Ulaştırma Bakanlığı, havayolu taşımacılığına imtiyaz üzerine imtiyaz sağlarken, aynı zamanda bu alanda da bir monopol inşa edilmesinin önünü açmaktadır. Bu da  demektir ki havalimanı işletmecileri, ‘haraç almadan’ bizleri havalimanına sokmayacaklardır. Bizim her zaman savunduğumuz şudur: “Herkes, her zaman, kendi işini yapsın.

Havadaki yolcuyu havacılar, karadaki yolcuyu da karacılar taşısın.” Zaten bizlere vergi üzerine vergi, onlara ucuz akaryakıt ve sınırsız imtiyazlar sağlayan sistem, artık havacılar adına tekelleşmenin de önünü açmaktadır. Rekabet imkanı ortadan kaldırılmaktadır. Onlar bizim otogarlarımıza gelecekler, yolcumuzu alıp taşıyacaklar fakat biz taşıyamayacağız. Açıkçası bu düzenleme ‘yürütmenin durdurulması’ için dava açılması gereken bir düzenlemedir. Ulaştırma Bakanlığı’nın özellikle Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün konuya müdahale etmesini bekliyoruz. Bakanımız sayın Ahmet Arslan, Müsteşar Yardımcısı Şaban Atlas bey, Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz sayın Saim İlçioğlu’ndan bu konuda destek bekliyoruz. Bizim haklarımızı başkalarına yedirmesinler.

Yıllarca ısrarla ‘entegre taşımacılık’ hakkında konuşmamıza rağmen, havayolu taşımacılarına monopol yaratma imkanı verilmesi en büyük haksızlıktır. Senenin 8-10 ayında on binlerce araç sahibi işsizlikle boğuşurken bu imtiyazın münhasıran havayolu taşımacılarına sağlanması, kara yolu yolcu taşımacılarına vurulan en büyük darbedir. Sektörümüz, işletmecisinden, sivil toplum kuruluşlarına kadar böyle bir düzenlemeye karşı çıkmalı, haklarımızı sonuna kadar aramalıyız.  Tekrar yineliyorum bu düzenleme, yürütmesinin durdurulması gereken bir düzenlemedir. Çalışma sahamız gün geçtikçe daraltılmakta, adeta bizlere ‘bu işi yapmayın’ mesajı verilmektedir.

Otobüsler otogarlarda işsiz yatarken, bu imtiyazı havayolu işletmecilerine vermek bizim sektörümüze yapılan en büyük ihanettir, darbedir. Vaziyete müdahale edilmeli, rekabetçi ortam ilga edilmemelidir.

Bilinmelidir ki, biz otobüslerimiz işsiz yatarken; tekel konumundaki bu işletmelerin gelip otogarlarımızdan yolcularımızı elimizden almalarına seyirci kalmayacağız. En büyük yük sayın Bakanımızdadır. Kendilerinin acilen bu adaletsizliği ortadan kaldıracak adımları atmasını beklemekteyiz. Tekel oluşturacak bu düzenlemeye karşı her türlü yasal haklarımızı kullanacağımızı da buradan belirtmiş olalım. Gerekirse bu tekelleri otogarlarımıza sokmamak için yerel yönetimler dahil herkesle görüşerek bir girişimde bulunacağız. Bizim kimseye ikram edeceğimiz yolcumuz kalmadı. Uzun mesafeyi uçaklar aldı, kısa mesafede maliyetler arttı; kalan yolcuyu da havacılara taşıtırsanız, bize ne kaldı?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."