• Dolar Alış / Satış: 4.465 / 4.473
  • Euro Alış / Satış: 5.267 / 5.277
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Hareket var, bereket yok!

21 Ağustos 2017
Hareket var, bereket yok!

DEĞERLİ dostlarım; aslında rakamlar her şeyi söyler… Tabii rakamlara bütün boyutlarıyla bakarsanız. Bir parçasını alıp ‘durum budur’ dediğinizde, o rakam doğru olabilir ama durumu da ifade etmez.

Ülke turizmiyle ilgili öteden beri söylediğim bir şey vardı: 2017’de turist sayısı geçen yıla oranla arttı; ama bu turizmin iyileştiği anlamına gelmez. Çünkü, turist sayısına paralel olarak turizm geliri artmadı.

Neden; ülkemize gelen batılı, paralı turist sayısında ciddi bir düşüş söz konusu. Nitekim geçen hafta Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin hanım da, benzer bir açıklama yaptı. Hanımefendinin şu kısa açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“2017’de bir büyüme varmış gibi gözüküyor. Ancak gelirlerde düşüş yaşanıyor. Gelecek yıl da 8 milyar dolarlık bir kayıp olursa, 3 yıllık kayıp 30 milyar doları bulacak.

Bu kriz geçici bir krizden, yapısal krize dönüşmemeli. 2017 bizim açımızdan bir geçiş yılı.

Ancak bunun yanında süratle tedbirlerin alındığı bir yıl olmalı. 2019 2020’de tekrar eski günlerimizi yakalamak için bir ivme yakalamalıyız.  Neticede hareketi olan ancak bereketi az olan bir yıl yaşıyoruz. Bu yıl hükümet, bakanlıklar ve STK’lar olarak ortak akıl üretmek zorundayız. Yeni turizm dönüşümünü hazırlamalıyız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN