• Dolar Alış / Satış: 5.26 / 5.27
  • Euro Alış / Satış: 5.934 / 5.944
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Hareket de bereket de: EMNİYET’TE

27 Kasım 2018
Hareket de bereket de: EMNİYET’TE

Ülkemizin ekonomik canlılığa, istihdama ve döviz kaynaklarına ihtiyacı var. İşte bunların tümü, şu anda da Uluslararası Emniyet Yolcu ve Kargo Terminali’nde fazlasıyla var. Binden fazla kişinin istihdam edildiği bu cıvıl cıvıl terminalin ülkemize kazandırdığı döviz miktarı ise, 10 milyar dolar seviyelerinde…

TÜRKİYE, tarihinin en büyük ekonomik saldırılarıyla karşı karşıya. Ancak millet olarak boyun eğmiyor, dün olduğu gibi bugün de vatanımıza, ekonomimize sahip çıkıyoruz. ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ kampanyasının kazandığı boyut da, bunu net olarak ortaya koyuyor. Şu anda en fazla ihtiyaç duyulan şeyler; ekonomiyi canlı tutmak, istihdamı artırmak ve tabii ki döviz kaynaklarımızı zenginleştirmek.

Türkiye’ye karşı yapılan hain saldırılara karşı en sert tepkisini ortaya koyan İstanbul Laleli’deki Uluslararası Emniyet Yolcu ve Kargo Terminali, bu ihtiyaçları karşılayan önemli merkezlerden ve kalelerden birisi… ‘Bavul Ticareti’nin ziyadesiyle yapıldığı bu yegana terminal; binden fazla kişiyi istihdam ediyor, 10 milyar dolara yakın bir dövizi ülkemize kazandırıyor. ‘T’ (terminal) belgesine sahip olan Emniyet Terminali’nde, ayrıca hergün binlerce kişi ülkeler arası seyahat ediyor. Terminalin bir diğer dikkat çeken özelliği ise, güvenli olması… Yönetim ve esnafın kol kola olduğu terminalde, bugüne kadar hiçbir ciddi olay yaşanmadı.

 

Toplu ulaşım ağının merkezinde

Her yıl 15 bini aşkın tırı yurtdışına gönderen terminal, konumu ve erişimi itibariyle de çok önemli ve stratejik bir noktada. Terminal; Yenikapı Marmaray, Yenikapı İDO, Yenikapı Avrasya Tüneli, Yenikapı-Havalimanı ve Yenikapı-Hacıosman metro hatlarının hemen çıkışlarında yer aldığı için, buradan İstanbul’un her noktasına ulaşmak çok kolay… Ayrıca, Trafik Denetleme Ulaşım Koordinasyonu kararlarıyla desteklenen Emniyet Terminali, Ulaştırma Bakanlığı’ndan İstanbul’daki T1 belgesine haiz olan az sayıdaki terminallerden birisidir.

 

Rakamlarla Emniyet Terminali

Ülke ihracatının yüzde 5’nin yapıldığı terminalde; 50 otobüs firması ve 200’ü aşkın kargo firması hizmet veriyor… 100 dükkanın bulunduğu terminalde; 30 güvenlik elemanı, 250 hamal, 470 kargo görevlisi ve diğer personellerle birlikte 1000 kişi aktif olarak çalışıyor. İstanbul ticaretine yıllık katkısı 10 milyar dolar civarında olan Emniyet Terminali’nde, yıllık 15 bine yakın tır çıkış yapıyor. Ayrıca 120  geliş ve 120 gidiş olmak üzere günlük otobüs seferleri yapılıyor… Terminalin yıllık yolcu potansiyeli ise 2 milyon… Taşıma, yani ihracat yapılan ülkeler ise şunlar: Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Makedonya, Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Dağıstan, Moldovya, Belarus ülkeleri, Bosna Hersek ve Arnavutluk…

 

               

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN