• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Gelir-maliyet hesabı sıklıkla yapılmalı…

13 Mart 2017
Gelir-maliyet hesabı sıklıkla yapılmalı…

BİR ticari faaliyet yürütüyorsanız, ilk yaptığınız ya da yapmanız gereken şey, gelir-maliyet hesabıdır… Önce giderleri alt alta yazar, ardından da bunları gelirden düşersiniz.

Tabii giderlerinizi, tüm çıktıları kapsayacak şekilde hesaplamanız lazım. Gelir-gideri hesaplarken de; zamansal olarak ortalamalarını almanız gerekiyor. Çünkü kimi dönemlerde gelir artabilir, kimi dönemlerde ise giderler…

Bunu daha ileriye götürüp, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri de dikkate almanız gerekebilir.

Şimdi bu noktadan yola çıkarak, sektörümüzün realitesine bakalım.

Geçmişte; ‘kaç dolu koltuk bir otobüsün maliyetini karşılar’ diye  sıklıkla hesaplar yapardık… Mazotu, işletme giderlerini, servisi, ikramı, personel maaşı, sigortası, otogar çıkışları, otoban parası, amortisman…

Ve tabii ki buna bir de satın aldığınız riski eklemeniz gerekiyor. İşletmeci olarak geçmiş yıllarda bu tür hesaplamaları hep yapardım.

Yalnız bir gerçek var ki; son dönemlerde maliyeti karşılayacak koltuk sayısı her yıl istikrarlı şekilde yükseldi ve maalesef yükselmeye de devam ediyor. Bir dönemler 8-10 koltuk bütün maliyetleri karşılarken, son yıllarda hattında bağlı olarak 30 koltuğa kadar bile çıkabiliyor.

Merak ettiğim husus, firmalarımız bunu belli periyotlarla yapıyor mu? ‘Kazanıyor muyum, kayıp mı ediyorum’ diyor mu? Yapanlar varsa, bunu mutlaka sektörle paylaşmalı.

Dahası tüm firmalar bu tür çalışmaları yapmalıdır. Birkaç ay önce gazetemizde, bir otobüsün 500 kilometredeki maliyetinin bin 375 lira olduğu yazıldı.

Üstelik bu maliyetin içerisinde amortisman da yok. Şimdi bu rakama göre bile, 45 kişilik bir otobüste koltuk başına düşen maliyet 30 liranın üzerinde. Buna bir de amortismanı eklediğinizde, daha yüksek bir maliyet çıkıyor karşınıza. Diğer taraftan bu rakam, 2016 aralık ayına göre ortaya çıkmış. O günden bu yana maliyetlerde önemli artışlar yaşandı. Yani yeni bir hesaplamaya ihtiyaç var.

Tekrar ediyorum; bu hesaplamaları sık sık ve belli periyotlarla yapmakta fayda var. Bu sayede kendi gerçekliğimizle karşı karşıya kalır, neler yapabileceğimizi daha iyi şekilde belirleyebiliriz. Belki de bunu sektörün sivil bir kuruluşu üstlense, çok daha iyi olacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."