• Dolar Alış / Satış: 3.928 / 3.935
  • Euro Alış / Satış: 4.822 / 4.831
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

FSM Demirbaş, satışlarıyla yine lider: İstanbul’da yüzde 64’lük pazar payı…

22 Mart 2017
FSM Demirbaş, satışlarıyla yine lider: İstanbul’da yüzde 64’lük pazar payı…

HALK otobüs sektöründe esnaf dostu olarak bilinen FSM Demirbaş Otomotiv, her yıl olduğu gibi 2016’da da esnafın ilk tercihi oldu.

Yapılan satışlar ile İstanbul’da yüzde 64 pazar payına sahip FSM Demirbaş Otomotiv, yeni yıla da hızlı giriş yaptı. FSM Demirbaş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirbaş, yaptığı açıklamada “2016 yılında kamyon ve otobüs olarak 854 araç satışımız oldu. Toplamda 188 milyonluk bir satış hacmine ulaştık” dedi.

 

2016 başarılarla geride kaldı

Mustafa Demirbaş, pazar payı ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: FSM Demirbaş Otomotiv olarak, 2015 yılında 835 araç satışı gerçekleştirmiştik.

2016 yılında ise bu rakamı 854 araç ile geçtik. Satış adeti olarak iyi bir başarı sağladık. Ankara, Kocaeli ve İstanbul merkezli satışlarımız ile 2016’yı başarılı bir şekilde geride bıraktık.  Satışların sınıflara göre dağılımına baktığımızda ise; 276 adet otobüs, 271 adet kamyon ve 307 adet ise 2. el araç satışı yaptık. 2015 yılına göre sıfır otobüs satışlarımızda kayıplarımız oldu. 2015 yılında toplamda 361 adet sıfır otobüs satışımız olmuştu. Bu yıl ise rakam 276 adette kaldı. Bundaki en büyük sebep ise, önceki yıl birçok büyükşehir belediyesinin dönüşüm yapması oldu. Bu illere yaptığımız toplu satışlar sayesinde yüksek rakamlar yakalamıştık  Bu sene ise böyle bir satışımız olmadı. Tamamı bireysel müşterilere tek tek satıldı.  2016 yılı içerisinde İstanbul’da halk otobüsü olarak toplamda 305 adet otobüs satışı gerçekleşti. FMS Demirbaş Otomotiv olarak bu değişimlerden 171 adedini biz sağladık. Geriye kalan 134 araç ise diğer firmalar tarafından satılmış. İstanbul pazarında 2016 yılı içerisinde toplamda yüzde 64’lük bir pazar payı yakalamışız.

 

Bu araçlar keyfi alınmadı

Bizim sattığımız otobüsler şehiriçi otobüsler. Kimse canı istedi diye bu araçlardan alamaz. Sektördeki araç sayısı belirlidir. Bu araç sahipleri de belli kriterlere göre değişim yapmaktadır. Değişimleri belirleyen en önemli faktör tabii ki kazanç durumları.

Belediyelerin esnaflara verdiği sözler veya yaptırımlar, değişimi hızlandıran ve azaltan etkenlerdir. Bu sektörde 3-4 yılda bir araç değişen esnaf, yüzde10 oranında yoktur. 20 yıllık tecrübemizde bunu gördük.

Bu satışların dışında bir de bazı illerdeki dönüşümler ile satışlar yapılabilmektedir.

Önceki sene Balıkesir, Muğla ve Aydın’da önemli değişimler olmuştu. Bu değişimler sayesinde biz de önemli oranda otobüs satışı gerçekleştirmiştik. 2017 yılında böyle dönüşümlerin olmasını bekliyoruz. İlk etapta Bursa’da bir değişim çalışması var. Biz de bu konuda çalışıyoruz

Yakın zamanda Antalya’da da bir dönüşüm çalışması başlamıştı. Özellikle 2. El satışlarımız da Antalya önemli bir pazar konumunda. Yılın son döneminde otobüs pazarının hareketlenmesini Antalya sağladı.

 

Toplamda 438 otobüs sattık

2016 yılında 162 adet 2. El otobüs satışı gerçekleştirdik. Toplam otobüs satışımız bu sayede 438 adedi yakaladı. Bizi burada sıkıntıya sokan ise 2. El araçların az satılması. Özellikle satışlar değişim üzerinden döndüğü için, takassız otobüs satış imkanı yok. Esnaf 50-100 Bin TL değerindeki aracını takasta değerlendirmek istiyor.

Yoksa eldeki imkanlar ile araç değiştirmesi imkansız. Sıfır araç satışlarımız 2. El satışlarımızın daima gerisinde kalıyor.

Bu durum tüm bayileri sıkıntıya sokuyor. Şuan da ikinci el pazarı doymuş durumda. 2. El otobüs değerleri, fazlalıktan dolayı daima düşmekte. 2017 Ocak ayı ile beraber birçok belediye Engelli Yasası’nı uygulamaya başladı. Yasa bu zamana kadar hayata geçmemişti. Fakat Ocak ayından itibaren hemen her belediye otobüs esnafını uyarmaya başladı. Bu uygulama ne kadar hayata geçer bilemeyiz. Eğer yasa uygulanır ise değişmesi gereken çok otobüs var.

 

2017 belediyelere bağlı

Şehiriçi otobüs satışları yerel yönetimlerin tutumlarına bağlı. Şu an yürürlükte olan bir yasa var. Bu yasa uygulamaya girmesi halinde, 2017 yılında otobüs satışları yüksek olacaktır.

Eğer yasa uygulanmaz ise satışlar 2016 ile aynı düzeyde gerçekleşecektir. Çok büyük bir oynama olmaz. Mesela kamyon pazarı bu yılki beklentileri yüzde 30 oranında düşürdü. Zaten 2016’da 2015’e göre de önemli bir düşüş yaşanmıştıa.

Örneğin 2015’te yakalanan hedef 100 ise, 2016’da gerçekleşen 65’ti.

Bu yıl için ise 65’ten yüzde 30 daha düşme bekleniyor. Toplu taşımayı özendirmek gerekiyor. Bu, tek taraflı fiyatı ucuzlatmakla değil; araç ve hizmet kalitesiyle yapılmalıdır. İşletmecinin eğitilmesiyle, sıfır araçlar ile toplu taşıma artırılabilir. Bunlar yapılırken çalışanın hakkı da verilmelidir.

Esnaf bu hizmeti verirken maddi anlamda da mutlu olmalıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."