• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Entegrasyona odaklanmalıyız

8 Mayıs 2017
Entegrasyona odaklanmalıyız

GEÇEN hafta da söylemiştim; yönetmelikle ilgili Ankara’da yapılan toplantı, final niteliğindeydi. Bu anlamda bizim bundan sonra oturup konuşmamız gereken temel konu, sektörün dönüşümü ve özellikle de entegre taşımacılık konusunda atılması gereken adımlar olmalı.

Yani havayolundan karayoluna geçişler, demiryolundan karayoluna geçişler; bunların düzenlenmesi lazım.

Hızlı tren hızla yaygınlaşıyor; bunun yanında Türkiye’deki havaalanı sayısı 60’ı geçti. Bu modların yolcu potansiyeli her geçen gün büyüyor, büyümeye de devam edecektir.

İşte bu noktada; uçaktan ve hızlı trenlerden inen yolcuların yakın mesafelere taşınması büyük önem taşıyor ki; bu da otobüslerle yapılacaktır.

Entegrasyon, aynı şekilde şehiriçi ile de yapılmalıdır. Bunun için de yeni düzenlemelere ihtiyaç var.

Bizlerin konuyla ilgili çalışmalarımızı yapıp, bakanlığa iletmemiz gerekiyor.

Tabii konu sadece Ulaştırma Bakanlığı’nın sorunu da değil; Çevre Bakanlığına, yerel yönetimlere de büyük sorumluluk düşüyor.

Giderek bölgesel bir yapıya sıkışan şehirlerarası otobüs işletmeciliğinin, artık mevcut pazardan düzenli şekilde yolcu alması da entegre ulaşım mevzuatının çıkmasına bağlı.

Ulaşımda yeniden bir yapılanma gerekiyor.

Bu yapılanma, tüm taşıma modlarının koordineli çalışması ile daha sağlıklı olacaktır. Bu yönde hepsinin temsil edildiği bir kurul bile oluşturulabilir.

Diğer taraftan artık bir takım yüklerimizden de kurtulmamız lazım; servis gibi, acente giderleri gibi…

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, bizim görüşlerimiz doğrultusunda attığı devrim niteliğindeki adımları yakından takip etmemiz gerekiyor.

Bir kez daha önerilerimizi dikkate aldığı, cesaretle hayata geçirmeye başladığı için Büyükşehir Başkanımız sayın Mustafa Çelik’e teşekkür ediyorum.

Biliyorsunuz; sayın Başkan, önceki hafta 6 ortak bilet satış ve toplanma merkezinin ihalesini gerçekleştirdi. Proje bittiğinde, Kayseri bir ‘rol model’ olacaktır.

Bu, geleceğin ilk ayak sesleridir. Arkası da gelecektir; nitekim bunu birçok kent yapmaya hazır.

Aslında sektörümüz de, özellikle bu zor dönemlerde bu yeni yapılanmaya fazlasıyla hazır durumdu.

Firmalarımız en büyük sorunu acenteyle verdiği komisyonlar ve servislerin maaliyetidir.

Servislerin maaliyeti dolu bir araba için yüzde 10, boş bir araba için zaman zaman yüzde 40-50’lere kadar çıkabiliyor.

Yani boş dediğimiz, 20 kişi ile giden bir arabada; servis maaliyeti İstanbul için 2 yakada 250 lira… 250 lira da çok ciddi bir rakamdır.

Buna diğer maaliyetleri de kattığımızda, iş bu şekliyle sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.

Anlayacağınız önümüzdeki dönemde üzerinde çalışacağımız çok konumuz var.

Ben buradan bir kez daha başta firma sahipleri olmak üzere, tüm sektör mensuplarımızı mevcut sivil toplum örgütlerine destek vermeye çağırıyorum. Çünkü çözümün yolu budur…

Öte taraftan, sektörümüz adına atılacak adımlarda, bizim siyasete biraz daha yakın olmamız ve daha fazla dokunmamız gerekiyor.

Çünkü çözümün adresi siyasettir, hükümettir. Güçlü ve etkili bir şekilde devletin karşısına çıkabilirsek, istediklerimizi elde edebiliriz.

Tekrar altını çiziyorum; bu tamamen bizim elimizde.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."