• Dolar Alış / Satış: 5.377 / 5.386
  • Euro Alış / Satış: 6.091 / 6.102
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

En çok kaza yapan 10 bin sürücüye eğitim verilecek

16 Nisan 2018
En çok kaza yapan 10 bin sürücüye eğitim verilecek

3.530 kişinin kazalar nedeniyle hayatını kaybettiği 2017’de, en çok kaza yapan 10 bin sürücü tespit edildi. Bu sürücüler, Emniyet ve Sigortalar Birliği ortak projesiyle eğitimden geçirilecek.

HÜKÜMET, 2020 yılına kadar ölümlü trafik kazalarını yüzde 50 azaltmaya kararlı. Bu konuda önemli çalışmalar yürütülüyor. İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaya, Türkiye Sigortalar Birliği de destek veriyor. Bu arada bakanlık, sık sık sektör temsilcileriyle de toplantılar yapıp, onları da fiili olarak sürece davet ediyor. Bilindiği gibi 2017 yılına ait trafik istatistikleri, şubat ayında yayınlanmıştı. buna göre Türkiye’de geçen yıl 410 bin 367 trafik kazasında 3 bin 530 kişi hayatını kaybederken, 303 bin 663 kişi ise yaralandı.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü 2017 yılında en çok kazaya karışan 10 bin sürücüyü de tespit etmiş. Bu sürücülerin tamamı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Sigortalar Birliği’nin ortak projesiyle eğitime alınacak. Bu önemli proje kapsamında ilk etapta 200 sürücü kapsamlı eğitime alındı. Haberde şu detaylara yer veriliyor:

 

Kişilik ve yol analizi

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Sigortalar Birliği’nin ortak projesiyle eğitime tabi tutulan sürücülere kazaların oluş şekli ve nedenleri sorulurken, psikolojik tepkileri, ruhsal durumları gibi analizler de yapıldı. En fazla kazaya karışan bu sürücülerin eğitiminin ardından rapor hazırlanarak bu kişilerin profili çıkarılacak, yeni önlemler alınacak. Kazaların önüne geçilmesi için karayollarının analizi de yapıldı. Ülke genelinde en fazla kaza meydana gelen 1892 ‘kaza kara noktası’ belirlendi. Bu kara noktalardan ilk 30’unda 8 ayrı ekip inceleme ve analiz gerçekleştirdi. Analizler sonucu eksiklikler giderilerek tedbirler de arttırıldı.

Çalışma sonrası bu noktalarda ölüm oranları 2017 yılında yüzde 43 azaldı. Otoyollarda uygulamaya konulan ‘ortalama hız koridoru’ uygulamasıyla ölümlü kazalarda yüzde 9, yaralanmalı kazalarda yüzde 4 azalma oldu.

 

Ölümlü kaza yüzde 50 azalacak

Türkiye’de her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarının önlenmesi için Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi oluşturuldu. Trafik kazaları ve bu kazalar sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmaları önlemek için beş bölüm ve 84 konu başlığında oluşan belge uygulamaya konuldu. Yeni uygulamayla 2020 yılında trafik kazalarında ölümlerin yüzde 50 azaltması hedefleniyor.

 

5 bin yeni polis alınacak

Sürücülerin eğitimi için de çalışmalar yürütülüyor. Bu amaçla Eskişehir’de sürücüler için eğitim pisti yapılması için çalışmalar sürdürülüyor. Şehiriçi ve şehirlerarası trafik hareketliliği ve akışının sağlanması, kazaların önlenmesi için de 5 bin yeni trafik polisi bu yıl içinde göreve başlayacak. Motosikletli trafik ekipleri için de yurtdışından 284 yeni nesil polis motosikleti getirilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN