• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

EBOD, ‘GÜVENLİĞE’ dikkat çekti

12 Aralık 2016
EBOD, ‘GÜVENLİĞE’ dikkat çekti

İzmir Otogarı’nda 2 kadın teröristin yakalanması, otogarlardaki güvenlik konusunu bir kez daha gündeme getirdi. EBOD Başkanı Gerilakan, İZOTAŞ’ın özel güvenliğe bırakılamayacak kadar önemli olduğunu belirterek, “Otogarda karakolun kaldırılması doğru değildi. Yanlıştan dönülmesi için defalarca girişimde bulunduk, ama müsbet sonuç alamadık” dedi…

TÜRKİYE, stratejik konumu nedeniyle son yıllarda terör örgütlerinin boy hedefi haline geldi. Peş peşe saldırılar, intihar eylemleri ve ses getiren terör olayları yaşanıyor. Geçen hafta, belki de bu kanlı oyunlardan birisi daha İzmir’de sahnelenecekti…

İki kadın terörist, silahlı ve bombalı saldırı düzenlemek üzere İzmir’e geldi. Neyse ki istihbarat birimleri bunu zamanında fark etti de, iki terörist İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (İZOTAŞ) yakalandı.

‘Her zaman bu kadar şanslı olmayabiliriz’ diyor Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan…

İşte Başkan Gerilakan’ın konuyla ilgili önemli açıklamaları: Otogarlar ve havaalanları bir şehrin giriş kapısı niteliğindedir.

Havaalanlarında olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı için, teröristler çoğunlukla otogarları kullanırlar.

Bunun son örneği İZOTAŞ’ımızda yaşandı. İki kadın terörist, ses getirecek eylemlerde bulunmak üzere İzmir’e geliyor. İstihbari bilgiler üzerine otogarda kıskıvrak yakalanıyor.

‘Yakalanmamış olsa’ sorusunun cevabını bile vermek istemeyiz. Ülke olarak öteden beri bir sıkıntımız var; illa ki bazı tatsız olaylar yaşanacak da, canlar yanacak da; aklımız başımıza gelecek… Çoğunlukla da ‘ah vah’ deyip, yine de gerekli önlemimizi almayız. Neden bunu söylüyorum…

Bildiğiniz gibi İZOTAŞ, Türkiye’nin en önemli ve stratejik otogarlarından birisi…

Her gün irili ufaklı bin 500’e yakın aracın giriş çıkış yaptığı otogar, günlük 50-60 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Böylesine önemli bir otogarın, emniyet birimleri tarafından da çok iyi şekilde korunması gerekmez mi?

Ama ne yazık ki korunmuyor…

Bilen var bilmeyen var; bilmeyen şunu bilsin İZOTAŞ’ta karakol yok…

Güvenlik; yetersiz sayıda, gerekli techizat ve ekipmandan yoksun özel güvenlik personeline emanet…

Otogar bunlar tarafından korunuyor mu, tabii ki hayır! Ciddi güvenlik zaafiyetleri var ve bizler her gün bunu yaşıyor, görüyoruz.

Bırakın otogarı terörden ve teröristten korumayı; özel güvenlik yanı başında yaşanan ve herkesin gördüğü bir takım suç eylemlerine bile müdahale etmekten aciz.

Örneğin yasak olmasına karşın otogarın dışından bir takım kişiler yolcunun önünü kesiyor, getirip bunları firmalara para karşılığında satıyor. Yani ortada açık bir suç var, ama karışanı yok…

Dolayısıyla mutlaka İZOTAŞ’ın emniyet tarafından, hem de çok iyi şekilde korunması gerekiyor.

Bildiğiniz gibi daha önce otogarda bir karakol vardı.

Bugüne göre huzur da vardı… Ancak nedense karakol kaldırıldı ve özel güvenliğe emanet edildik. Bir kere şunun altını çizmek istiyorum; karakolun İZOTAŞ’tan kaldırılması son derece yanlış bir karar… Mutlaka geri getirilmeli.

Biz EBOD yönetimi olarak bu konuda çok önemli girişimlerde bulunduk, dilekçeler yazdık; ancak bir sonuç elde edemedik.

Girişte de belirttiğim gibi karakol için illa da tatsız olayların mı yaşanması gerekiyor?

Bakınız, Ortadoğu’da işler karıştıkça, DEAŞ daha fazla darbe aldıkça ülkemize yönelik terör saldırıları daha da artacaktır. Güvenlik ve özellikle de otogarların güvenliği, çok daha fazla önem kazanmıştır.

Burada çağrımı tekrar yinelemek istiyorum; KARAKOL ŞART!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."