• Dolar Alış / Satış: 3.909 / 3.916
  • Euro Alış / Satış: 4.825 / 4.833
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Düzce Otogarı esnafı perişan

10 Ekim 2017
Düzce Otogarı esnafı perişan

Düzce Otogarı da, otobüsçünün kabusu oldu. Belediye otogara girip çıkan köy minibüslerini eski adresine gönderince, otobüsçüsünden esnafına tüm işletmeciler sinek avlamaya başladı. Dernek Başkanı Resul Üçüncüoğlu, ‘Terminal ikiye bölündü, esnaf bitti’ diye tepkisini ortaya koydu…

SON yıllarda belediyeler tarafından kimseye danışılmadan yapılan otogarların önemli kısmı, sektörün sıkıntısı haline geldi. Bu sıkıntının yaşandığı yerlerden birisi de Düzce…

Düzce Belediyesi tarafından yapılan Şehirlerarası Otobüs Terminali, aslında iyi ve doğru bir projeydi. Esnaf, sevinmişti. Ancak tam işler rayına girdi derken, bu kez otogara yolcu getirip götüren köy otobüsleri, terminalden uzaklaştırılıp eski adresine gönderildi. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Esnaf resmen bitme noktasına geldi. Düzce Öncü Haber’in konuyla ilgili titiz haberi, yaşananları açıkça gözler önüne seriyor. İşte Öncü Haber’in derleme haberi:

Düzce Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yazıhaneler, peronlar, esnaf dükkanları, bekleme salonları ve banklar boş…

Büyük umutlarla terminalde yeni bir sayfa açan onlarca esnaf adeta sinek avlıyor. Esnaf, işlerinin bu denli kötü olmasının nedenini ise terminalden hareket eden köy minibüslerinin eski adreslerine dönmesi olarak gösterdi.

Trafik sorunlarına neden olduğu gerekçesiyle köy minibüslerinin terminale giriş çıkışının sona ermesiyle birlikte günlük 400 aracın terminalden uzaklaştığını ve günlük 10 bin lira kayıplarının olduğunu söyleyen esnaf, yetkililere aldıkları karardan dönmeleri için çağrıda bulundu. Esnaf terminalin fiziki eksiklikleri nedeniyle yaşadıkları sorunları da dile getirmeyi ihmal etmedi.

 

Esnaf resmen bitti

Düzce Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Dernek Başkanı Resul Üçüncüoğlu, esnafın maddi yönden zor günler geçirdiğini belirterek, “10-15 gün sonra esnaf dükkanının anahtarını belediyeye bırakır. Bu konuyla ilgili belediye başkan yardımcıları ile görüştük.

Hepsi topu Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e attı. Başkan Keleş’e de maalesef ulaşamadık. Biz burayı son çare bırakacağız.

Burada ne yapabiliriz ki? Esnaf iş yapamıyor. Kirasını bile ödeyemiyor. Esnaf bitti.

Biz onların bir dediğini iki etmedik fakat bizi yalnız bıraktılar. Buradaki köy minibüs durağını neden kaldırdılar? Tam işler oturdu. Terminali ikiye böldüler” dedi.

 

Biz de eski garaja döneriz

Sorumlulardan kötü gidişatın düzeltilmesini isteyen Üçüncüoğlu, köy minibüslerinin neden olduğu trafik sıkışıklığını yetkililerden kendilerine göstermelerini talep etti.

Başkan Resul Üçüncüoğlu, köy minibüslerinin terminale giriş çıkışlarının yeniden sağlanmasını istediklerini dile getirerek, aksi durumda eski Çoban Garajına döneceklerini vurguladı.

 

Rızkımızla oynamaya hakkınız yok

Terminalde kafeterya işletmeciliği yapan Ali Sezer, köy minibüslerinin terminale giriş çıkışına son verilmesiyle mevcut müşteri potansiyelinin sona erdiğinin altını çizdi. Terminal esnafının geleceğinin karanlık olduğunu kaydeden Sezer, “tüm esnaf gelecek yıl iş yerlerini devredecek.

Belediye yetkililerinin garajı vermek istedikleri birileri var ve bilinçli yapıyorlarsa bizde bilelim, gidip teslim edelim. Bu kadar insanı mağdur etmek belediyeye yakışan bir hareket değildir. Bir tane yetkili buraya gelmiyor. Kendimize muhatap bulamıyoruz. Kimsenin insanların rızkıyla oynaya hakkı yok” şeklinde konuştu. ‘Doğu garajı’ ve ‘batı garajı’ oluşturulmaya çalışıldığı iddialarını dile getiren Sezer, “Batı garajını kime satacaklar?” çıkışında bulundu. Artık otobüsleri Çoban’dan kaldıracağız Otobüs işletmeciliği yapan Kadir Taş da, terminal için verilen sözlere karşılık ortaya çıkan durum nedeniyle para kazanamadıklarından yakındı. Bir diğer otobüs işletmecisi Ömer Taş ise esnafın sabrının sonunun geldiğini ifade ederek terminali terk etmeyi planladıklarını söyledi. Köy garajının kaldırılması ve vatandaşların terminale ulaşımda yaşadığı sorunlar nedeniyle bir açıklama beklediklerini söyleyen Taş, “Köy otobüsleri bir bedel ödemeden buraya geldiler. Bize de verdiğimiz parayı geri versinler, eski garaja dönelim. Böyle giderse garajdan çıkış için ücretleri vermeyeceğiz. İnsanlar 3 saatte İstanbul’dan Düzce’ye geliyor. 4 saatte Düzce’den herhangi bir köye gidemiyor” dedi.

  • DÜZCE ÖNCÜ HABER
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."