• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Dr. Suat SARI: Okullar açılıyor; çocuklarımızın trafik güvenliği sağlandı mı?

13 Eylül 2018
Dr. Suat SARI: Okullar açılıyor; çocuklarımızın trafik güvenliği sağlandı mı?

YAKLAŞIK olarak 40 bin okul servis aracının olduğu ülkemizde, yeterli denetim sağlanamaması sebebi ile, araçların birçoğu korsan olarak çalışmaktadır. İstanbul’da mevcut 5.250 okulda okuyan 3 milyonu aşkın öğrencimiz; 20 bin okul servisi tarafından taşınmaktadır. Bu araçların 8 bin adedi korsan hükmünde olup, sürücü ve araç bazında okul servisi standartları taşımamakta ve yol güvenliği için büyük risk taşımaktadırlar. Kreş servisleri araçlarında da aynı durum yaşanmaktadır.

 

Bu kadar araç denetlenemez

Belediyeler tarafından hazırlanan “Öğrenci ve personel servisi taşımacılığı yönergeleri” birçok yaptırımı taşısa da, gerek emniyet ve gerekse belediye zabıtasının bu kadar aracı denetlemesi matematik olarak mümkün değildir…

 

‘Lisanslı Model’e geçilmeli

Türkiye’de okul servislerinin GSM operatörlerinde olduğu gibi, ‘Lisanslı Model’ geçmesi gerekmektedir. Batı kriterlerindeki araç ve sürücü normlarına uygun, firmaların yüksek teminatlar ile   lisanslanması gerekmektedir. Bu durumda her ilde 5/10 firmanın yapacağı bu hizmetin, zabıta güçlerince denetimi  daha rasyonel olacaktır.

 

İşaretler yetersizdir

Diğer bir sorun, okulların çevrelerindeki kaldırım genişlikleri,  trafik çizgileri ile yasak levhaları kesinlikle yeterli değildir.

Okul servis araçlarına getirilen 3 noktalı emniyet kemeri , koltuk oturma kontrol sensörleri, araç içi kamera sistemlerinin bir yıl ertelenmesi, çocuklarımızın güvenliğini adeta gözardı etmek anlamı taşıyor.

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde halen uygulanmakta olan, çocukların servis araçlarından okul önlerinde indikleri zaman  ve okul sonrası bırakıldığı yerlerde, tepe lambalarının sürekli uyarı vermesi ve diğer araçlarında bu esnada durmalarını, çocuklarımızın trafik güvenliği için, uygulanması gereken bir öneri olarak sunmaktayız.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN