• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Doğulu otobüsçünün kan kaybı devam ediyor

3 Ocak 2018
Doğulu otobüsçünün kan kaybı devam ediyor

HEPİNİZİN bildiği üzere önceki hafta Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) tarafından Diyarbakır’da önemli bir Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. TOFED yönetiminde olmam sebebiyle, bölge firmasının temsilcisi olarak ben de bu toplantıda hazır bulundum.

Öncelikle şunu söylemek isterim; katılım çok iyiydi. Orada konuşulup, dile getirilenler de son derece çarpıcıydı. Dolayısıyla verimli bir toplantı gerçekleştirmiş olduk. Gerek kürsüye çıkan federasyon yetkililerimiz olsun, gerekse de bölge otobüsçülerimiz; yaşanan sıkıntılarla ilgili önemli konuşmalar gerçekleştirdi. Bölge otobüsçülerinin üzerinde durduğu ana konular, korsan taşıma, fiyat istikrarsızılığı ve göçmen yolcular oldu. Bu sorunlar nedeniyle büyük kayıplar yaşadıklarını dile getirdiler.

Evet, biz Doğu ve Güneydoğulu otobüsçüler, her geçen gün kan kaybediyoruz. Sektörün en büyük sıkıntısı, fiyat istikrarının olmaması… Bunun başlıca nedeni, hiç kuşkusuz havayoluyla yaşadığımız haksız rekabettir. Havacıya, gemiciye, kamyoncuya vergisiz akaryakıt var, bir kamu görevi yürüten biz şehirlerarası otobüsçülere yok. Hal böyle olunca, havacılar diledikleri gibi taşıma fiyatlarıyla oynayıp yolcumuzu elimizden alabiliyorlar. Yıllardır dile getiriyoruz; sektörümüze de vergi desteği sağlanmalı. Geçtik vergisiz akaryakıtı, bari bize ÖTV indirimi yapın.

Bakın bu sektörün ülke ekonomisi için önemi çok çok büyük. Dolaylı ve dolaysız olarak milyonlar bu sektörden nemalanıyor. Bu sektörün kan kaybetmesi demek, işsizlik ordusunun büyümesi demek olacaktır. Dolayısıyla yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını istiyor ve bekliyoruz. İller arasında yapılan korsan taşımacılık da artık denetimler ve yasal düzenlemelerle son bulmalıdır. Göçmen sorunu ise, ayrı bir dert. Devletimiz adama kimlik veriyor. Biz kimliği var diye onlara bilet kesiyoruz; karşılığında ceza alıyoruz. Bu konunun da mutlaka düzeltilmesi gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."