• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Doğulu meslektaşlarımızın girişimleri umut verici

3 Nisan 2017
Doğulu meslektaşlarımızın girişimleri umut verici

EKONOMİK  faaliyet gösteren işletmelerin varlık nedeni gelirdir. Geliri belirleyen ise giderdir. Dolayısıyla ‘gelir gider dengesi’ işletmelerin başarının ölçüsünü oluşturur.

Otobüs sektörünün genel görüntüsüne baktığımızda, bu denge son yıllarda ciddi oranda sarsılmış, zaman zaman giderler geliri aşmıştır.

Bu durum, sektörün kötüye gittiğinin ve erimeye başladığının işareti gibidir Böyle bir durumda yapılması gereken iki şey var; ya geliri artırırsınız ya da gideri kısarsınız…

Hatta mümkünse ikisini birden yapar ve iyi bir ekonomi örneği sergilersiniz.

Mevcut rekabet ortamına baktığınızda, gelirleri artırmak için çok fazla seçeneğiniz yok…  Varsa da, bunlar uzun erimli ve doğru projelerle mümkün olacaktır. Ancak diğer taraftan dengeyi sağlamak adına giderleri düşürebilirsiniz.

Evet; ikramları gider olmaktan çıkarıp gelire dönüştürmek de mümkün olabilir, o da şimdilik olacak gibi değil.

En hayati gider ise hiç kuşkusuz ücretsiz servisler ve şehiriçi yazıhanelerin giderleridir.

Otobüs firmaları için, mazottan sonraki en büyük maliyet kalemi, ücretsiz servisler ve yazıhane masraflarıdır.

Bu gider kalemleri ortadan kalkarsa, sektör önemli bir kamburdan kurtulur ve para kazanmaya başlar.

Bu gerçeği çok uzun yıllardır sık sık dile getiriyoruz. Başta Ankara olmak üzere, bazı illerde ücretsiz servisler kaldırılsa da, yurdun büyük kısmında hala bu hizmeti zor bela da olsa vermeye devam ediyoruz.

Bu konuda en radikal adımı, bizim Doğulu meslektaşlarımız attı. İlkin Diyarbakır’daki firmalarımız, ortak karar alarak şehiriçi ücretsiz servislerin yanı sıra şehiriçi yazıhaneleri de kapattı. Taşıma fiyatlarını da günün koşullarına göre yeniden düzenleyen meslektaşlarımız, kendi masraflarından kurtulmakla kalmayıp, sektöre de örnek oldular. Nitekim Diyarbakır’da başlayan bu eğilim, bütün doğu ve güneydoğuyu sardı. Sevinerek görüyoruz ki, doğu illerimizin tamamında servis kalktı, yazıhane kalktı. Tabii otobüsçülük çok ayrı bir meslek. Siz bir doğu firması olabilirsiniz, ancak Türkiye’nin dörtbir yanında yazıhaneleriniz, hizmetleriniz var. Bundan dolayıdır ki, artık metropollerde de doğudaki girişimin somut etkilerini görüyoruz, bundan sonra daha fazla göreceğiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."