• Dolar Alış / Satış: 3.936 / 3.943
  • Euro Alış / Satış: 4.852 / 4.86
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Doğudakiler ‘kış lastiği’ için 1 Aralık tarihini beklemesin!

1 Kasım 2016
Doğudakiler ‘kış lastiği’ için 1 Aralık tarihini beklemesin!

LASİD, kışın erken geldiği doğudaki sürücüleri uyararak, ‘Kendinizin ve yolcunuzun can güvenliği için kış lastiği için uygulamanın resmen başlayacağı 1 Aralık’ı beklemeyin’ dedi.

TÜM ticari araçlar için kış lastiği uygulamasının resmen başlayacağı 1 Aralık tarihi yaklaşıyor. Lastik üreticileri ve örgütleri, şimdiden gerekli uyarılarını yapıyor. Uyarılarda, kışın erken geldiği illerdeki sürücülerin 1 Aralık tarihini beklememesinin altı ısrarla çiziliyor. Geçen hafta Kars, Ardahan, Erzurum ve Ağrı illerinde mevsimin ilk karı yağdı. Doğu illerinde yağan ilk kar; bölgede kış lastiğine geçişi hızlandırdı. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD); kış koşullarında kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekerek Doğu illerinde yağan ilk karın ardından bölgedeki tüm sürücüleri bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. LASİD’den yapılan açıklamada akıcı ve güvenli bir trafik için kış lastiğinin önemine dikkat çekildi.

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; Doğu’nun Kars, Ardahan, Erzurum ve Ağrı illerinde düşen ilk karın bölgede kış lastiği için alarm olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: ‘’Kışın lastiği kış lastiğidir. Kış lastiği; +7 derecenin altındaki ıslak, karlı ve buzlu yollar için özel olarak hazırlanır. Özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlar. Kış lastiği kullanımına sadece ticari araç değil tüm sürücülerin özen göstermesi gerekir. Kış lastiğinin trafiğe çıkan tüm sürücüler tarafından yaygın kullanımı, kış aylarında tehlikeli ve çekilmeyecek hale gelen trafik çilesini de büyük ölçüde azaltır ve trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlar. 1 Aralık’ı beklemeden aracınızın kış bakım ve hazırlıklarını tamamlayın, kış lastiğinizi taktırın.’’

 

Aracınız için kış rehberi:

LASİD kış rehberini de açıkladı. İşte aracınızı kışa hazırlamak için yapmanız gerekenler:

– Kış lastiğinizi taktırın. +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yaz lastiklerinin yola tutunma özelliği azalır. Oysa kış lastikleri özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde daha güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlar ve hayat kurtarır.

– Aracınızın bakımını yaptırın ve herhangi bir sorun olmadığından emin olun.

– Akü kontrolünü yaptırın.

– Antifriz, kışın aracınızın soğutma sisteminin donmasını önler. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.

– Soğuk ve yağışlı havalarda görüş mesafesi azalır; sileceklerinizi daha fazla kullanırsınız daha hızlı aşınır. Sileceklerinizin bakımı, kontrolü ve gerekiyorsa değiştirilmesi önemlidir. Silecek suyunuzun, cam yıkama sistemini donmaktan koruyan alkol içermeyen uygun bir sıvı olmasına dikkat edin.

– Aracınızın sürüş problemlerini gözden geçirin. Motorun ilk harekette zorlanması, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, uygun bir serviste aracınızın ayarlarının yapılması gerekir.

– Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya her ay bir şişe buz önleyici ekleyin. Depo yarıdan fazla dolu tutun, çünkü dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir.

– Motorunuzun yağını ve yağ filtresini; aracınızın teknik ve bakım kitabında belirtilmiş olan kilometrelerde değiştirin.

– Lastiğinize; araç üzerinde muhtelif noktalara yapıştırılmış uyarı yazılarında belirtilen doğru havayı basın.

– Bagajınızda mutlaka ilk yardım çantası, uyarı araçları, marş takviye kablosu, kum veya paspas (çekiş için) çekme halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, kürek, eldiven ve battaniye gibi yardımcı aletler bulundurun.

-Aracınızı kullanırken, kış koşullarına uygun özel sürüş tekniklerini uygulayın. Takip mesafesine dikkat edin; hızınızı düşürün; savrulmayı ve patinajı önlemek için ani hızlanmalardan kaçının. Durmak veya yavaşlamak için vites küçülterek motor frenini kullanın.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."