• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

DIAMOND TEKNOLOJİ GENEL MÜDÜRÜ ALİ GÜL, ŞİRKETİN PAZAR PERFOMANSI VE HEDEFLERİNİ ANLATTI

6 Mart 2017
DIAMOND TEKNOLOJİ GENEL MÜDÜRÜ ALİ GÜL, ŞİRKETİN PAZAR PERFOMANSI VE HEDEFLERİNİ ANLATTI

Pazardaki daralmaya rağmen ciromuzu yüzde 50 artırdık…

 

 GÜLEGÜLE: Öncelikle şirketiniz Diamond Elektronik A.Ş. kimdir, ne zaman kuruldu, pazardaki etkinliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

GÜL: Diamond Teknoloji Ltd. Şti. firması, 2007 yılında pazarın deneyimli ismi Fuat Erdem Çağlar tarafından Büyük İstanbul Otogarı’nda kuruldu.

Sektöre yönelik ticari faaliyetine RaySat Uydu antenleri ve mobil internet sağlayıcılar ile başlayan Diamond, 2010 yılında ayrıca koltuk arkası televizyonlarını üretmeye de başladı.

Şirket olarak, kısa sayılacak bir sürede, pazarın en önemli aktörlerinden birisi haline geldik.

 

GÜLEGÜLE: Koltuk arkası ekranlarla ilgili bilgiler paylaşabilir misiniz? Kaç inç, dokunmatik mi vs.?

 

GÜL: Diamond Elektronik olarak teknolojiyi yakından takip ediyor, en yeni ürünü müşterilerimizin kullanımına sunmaya çalışıyoruz.

Bu çabamızın ürünü olarak ortaya çıkan Diamond ekranlarımız; Android özelliğe sahip olup 10.1 inç, ‘Tam Dokunmatik HD’ görüntü kalitesindedir.

Zengin içeriğe ve yüksek görüntü kalitesine sahip olan ekranlarımızı, koltuk rengine göre dış kasalar üreterek de, sektöre renk getirdik.

 

GÜLEGÜLE: 2016 yılında şehirlerarası otobüs sektörü ve turizm taşımacılığı alanında çok önemli bir daralma meydana geldi. Bu durum genelde koltuk arkası ekran pazarını, özelde ise Diamond Elektronik’i nasıl etkiledi? 2016 pazar performansınız ve 2017 hedeflerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

 

GÜL: İş ortağı olarak hizmet verdiğimiz şehirlerarası otobüs sektörü, yükselen maliyetler ve azalan yolcu sayısı nedeniyle 2016 yılında çok ciddi sıkıntılar yaşadı.

Sektörün içinde yer alan firmalar ve hizmet sağlayıcı her kuruluş, önemli ciro kayıpları yaşadı. Sektörde yeni araç alımı ciddi anlamda daraldı.

Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Diamond Elektronik olarak 2016 yılını bir önceki yıla göre yüzde 50 ciro artışı ile tamamladık.

Bizim krizi ciro artışıyla tamamlamamızdaki ana etkenler; yeni döneme kaliteli ve iyi bir ürün çıkartmış olmamız ve 2015 yılında ürün kalitemizin sahada tescillenmesidir…

Rakamsal verilere gelirsek; 2016 yılı içerisinde 10.500 adet koltukta ekranlarımız yollara çıktı ki; bu daralan pazar için azımsanmayacak bir rakam…

2017 yılının, sektör için daha zor olacağı tahmin edilmekte; fakat biz Diamond olarak pazardaki payımızı; gerek kalitemiz, gerekse iddalı fiyatımızla artıracağımızı düşünmekteyiz.

Belki sıfır araç katılımı düşük olacaktır, fakat mevcut sahada yer alan 7 inçlik küçük ekranlar artık yolcuyu mutlu etmediği için, 2016 yılına göre daha fazla ekran montajı yapılacağına inanmaktayız.

 

GÜLEGÜLE: Pazarın iddialı markalarındansınız; sizi farkı kıldığını düşündüğünüz özelliklerinizden söz edebilir misiniz?

 

GÜL: Diamond kalitesi artık sahada kendini kanıtlamış durumda.

Ürünün kullanımındaki amaç, yolcuya kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmesini sağlamaktır. Bu konuda bizim ürünümüz en iyi ürünler arasındadır.

Uydu yayınını 30 kanal olarak yolcu hizmetine sunmaktayız.

Sanırım bu kadar fazla kanal yayını veren başka bir ekran markası sahada yer almıyor.

Bunun dışında birbirinden zevkli 10 adet oyun menümüz bulunmakta.

Ayrıca 120 Gb’lık bir film, müzik ve başka ekranlarda yer almayan video klip arşivimiz bulunmakta.

Her şeyden önemlisi de, sahada bu özelliklere sahip olan ekranlardan yaklaşık yüzde 25 daha ucuza ürün satmaktayız.

Tüm bunların da 2017 yılında bizi daha çok tercih edilen marka yapacağına inanmaktayız.

 

GÜLEGÜLE: Sürekli yeni teknolojiyi yakından takip ettiğinizi ve bunları sektörün hizmetine sunduğunuzu söylediniz; 2017 yılı için yenilikleriniz olacak mı?

 

GÜL: 2017 yılı içerisinde yeni tasarladığımız AMD cihazımızı çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Böylece ekran film ve müzik arşivlerimizi icloud erişimine açabileceğiz.

 

GÜLEGÜLE: Sektör, koltuk arkası ekran sunucularından neler bekliyor; bu konuda ne söylemek istersiniz?

 

GÜL: Bizce otobüsçünün ekran üreticisinden en büyük beklentisi, ürünü satın aldıktan sonra sorunsuz bir servis hizmeti almasıdır. Diamond olarak satmış olduğumuz ürünümüze, ses ve usb jakları dahil 2 yıl garanti vermekteyiz.

Otobüsçülerin hemen hepsi çağırdığı zaman 1 saat içerisinde aracına servis istemektedir.

Biz bu hizmeti sunabilmekteyiz. Türkiye genelinde 8 ilde servisimiz bulunmaktadır. En az bunun kadar önemli olan bir diğer özelliğimiz ise, ekranlarımızın sahada sorun çıkartmadan çalışmasıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."