• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Devlet toplu ulaşıma destek vermelidir

30 Temmuz 2018
Devlet toplu ulaşıma destek vermelidir

DEVLET, global gelişmelere paralel olarak hem şehirlerarasında hem de şehiriçinde toplu taşımacılığı özendiriyor ve bu alana benzeri görülmemiş oranda destek veriyor. Dağıtım pek adil olamasa da, toplu taşımanın desteklenmesi doğru bir adımdır. Bu politikaların sonucunda hava, demir ve denizyolu taşımalarının toplam taşımadaki payları hayli büyüdü. Önümüzdeki süreçte de bu büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Peki bu büyüme ne anlama geliyor?

Hava, demir ve deniz taşımacılığı, otobüsçünün payına mı ortak oldu, yoksa özel araçla seyahat azaldı da toplu taşıma mı arttı. Evet, nüfus büyüyor, ekonomi canlanıyor. Bu etkenler, yolculuk sayısını hayli artırmıştır. Ama oransal olarak, toplu taşımanın düne oranla çok da büyümediği ortada.

Zira, hâlâ milyonlarca insan kendi özel araçlarıyla, şehiriçi ve şehirlerarasında seyahat ediyor. Ki, trafik kazalarının en büyük sorumluları, asıl bu özel araçlar… İşte devletin, bunun önüne geçmesi, yani özel araçla seyahati azaltacak politikalar geliştirmesi gerekiyor.

‘İnsanların seyahat özgürlüğünü kısamazsınız’ dediğinizi duyar gibiyim. Zaten böyle bir düşüncem de yok. Ancak, siz mazot fiyatlarını düşürür, buna karşın benzin fiyatlarını artırırsanız, insanlar ekonomiyi düşünerek ister istemez toplu taşımayı tercih edecektir. Mazotla benzin arasındaki makas, dünyanın belki de hiçbir yerinde olmadığı kadar yakın. Öyle ki, neredeyse mazot fiyatıyla benzin eşdeğerde. Şunu iddia ediyorum; devlet otobüsçüye sattığı mazottan daha az vergi alırsa, taşıma fiyatları da o oranda düşer ve kimse özel aracıyla seyahat etmek istemez. İşte o gün hem otobüsler dolar; hem de destek verdiğiniz uçak, hızlı tren ve gemiler…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN