• Dolar Alış / Satış: 5.377 / 5.386
  • Euro Alış / Satış: 6.091 / 6.102
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Devlet otobüsçü el ele

12 Mart 2018
Devlet otobüsçü el ele

Sektör temsilcileri ve Bakanlık yetkilileri, ülkemizde karayollarında trafik güvenliğinin sağlanarak, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümü için 1 Mart’ta Ankara’da bir araya geldi…

SON dönemlerde yaşanan trafik kazalarındaki artışların nedeni ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Genel Müdür Yardımcıları, ilgili Daire Başkanları ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan federasyonlar, dernekler, firma sahipleri ile  temsilcileri 1 Mart’ta Ankara’da toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, otobüs şoförlerinin zorlu çalışma koşulları da ele alındı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığının daha düzenli ve güvenli ortamda gerçekleşmesi, trafik kazalarının azaltılması, şoförlerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sorunların çözümü için değerlendirmelerde bulunuldu. Şoförlerin çalışma şartlarına getirilecek düzenleme ve denetim sistemlerinin yaygınlaştırılmasının kazaları önleyebileceği belirtildi.

Sorunların çözümü hakkında fikirlerini sunan sektör temsilcilerinin konuşmaları şu şekilde gerçekleşti.

 

TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım: Otobüs kaptanlığı artık cazibesini kaybetti. Sektöre şoför bulmakta zorlanıyoruz. Şoförlerin çalışma şartları ile ücretlerinin iyileştirilmesi lazım. Ancak bundan önce devletin taşımacılara ve şoförlere destek vermesi gerekiyor. Kaptanların bagajlarda dinlenmesi yeterli olmayabilir. Bu yüzden kaptanların sefer sonrası ya dinlenme tesisinde yada evlerinde istirahat etmelerini sağlamamız gerekli. Kazaların başlıca sebepleri arasında, dikkatsizlik, uykusuzluk ve telefon kullanımı da yer alıyor. Denetimleri akıllı sistemler ile yapmalıyız. Firma yöneticilerine daha fazla sorumluluk vermemiz lazım. Firmalar sefer planlaması yaparken, otobüsteki kaptan sayısını gidilecek mesafeye göre belirlemesi gerek. U-ETDS sisteminden sefere çıkacak kaptanı bildirmemiz lazım. Firmalarımızın akıllı sistemler ile seferlerini sürekli denetlemeleri lazım. Şoförlere akıllı sistemler ile devamlı denetlendikleri hissettirilmeli.

UYOF Başkanı İmran Okumuş: Yaşanan trafik kazalarının sebeplerinden bir tanesi de kaçak akaryakıt kullanımıdır. Kaçak akaryakıt kullanımının önüne geçilmelidir. 10 numara yağın denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

TTDER Başkanı Sümer Yığcı: Ülkemizde şoförlük yapan ile Avrupa’da şoförlük yapanlar arasında uçurum var. Avrupa’da bir şoförün çalışma saati 4,5 saattir. Bundan fazlasını yapamaz. Şoför değişimlerinde ise direksiyona dinlenmiş şoförün geçmesi şart. Ama bizde böyle değil. Kaptanların dinlenme ve çalışma koşullarına iyileştirme getirmemiz gerekli.

 

UATOD Başkanı Mehmet Erdoğan: Günümüzde 9+1 üzeri koltuk düzeneğine sahip tüm araçlar otobüs statüsünde sayılıyor. Dolayısıyla kazaya karıştıklarında direk otobüs kazası olarak lanse ediliyor. Son dönemde yaşanan kazalara baktığımızda geneli D2 belgeli grup taşımacılığı yapanlardır. Karayolu taşımacılığının en güvenlisi D1 belgeli otobüslerdir.

 

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok: Kazalara çözüm bulmak için gösterdiğiniz çaba çok güzel. Çözümü sektör mensupları ile birlik olarak bulacağınıza inanıyorum. 2020 yılına kadar trafik kazalarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Konuya bütün sektör paydaşları destek veriyor, ancak istediğimiz başarıyı elde etmiş değiliz. Hep birlikte hareket edeceğiz. Çünkü tek başımıza ceza kesme yöntemi ile bu işi çözemeyiz.

Sektörü dinleyen ve değerlendirme yapan

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy: Konuşmalardan da anlaşıldığı üzere kaptanların dinlenme ve çalışma koşullarında iyileştirme yapılma konuları ön plana çıkıyor. Bu durumda Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte ortak bir toplantı düzenlememiz gerekli. Şoförlere iyileştirme yapılabilmesi için sizlerin daha çok para kazanması lazım. Öncelikle kendi aranızdaki rekabeti minimize etmeniz gerek. Birbirinize acımasız olmamalısınız dedi…

Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki toplantıya; TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, UYOF Başkanı İmran Okumuş, UATOD Başkanı Mehmet Erdoğan, TODER Başkanı Tahsin Yücefer, TTDER Başkanı Sümer Yığcı, Başkan Yardımcısı Mehmet Öksüz, Genel Sekreter Nusret Ertürk, TOBB Sektör Meclisi Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Karayormuk, Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu Başkanı Hülya Ulusoy, Pamukkale Turizm Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç, Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Ayyıldız, Kamil Koç Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Kepek, Öz Diyarbakır sahibi Mahmut Arıkboğa, Mesnevi Turizm sahibi Mustafa Öztürk, Fındıkkale Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Karataş, Tokat Seyahat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tekeli, Özkaymak Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özkaymak,  Efe Tur Genel Müdürü Alper Birant, Van Gölü Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Kartal, Best Van Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram, Esadaş Turizm Genel Müdürü Selami Tan, RH ve Süha Turizm sahibi Rahmi Hamurcu, Öz Altın Turizm sahibi Coşkun Altın katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN