• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘Değişim’de mutabakat

14 Şubat 2017
‘Değişim’de mutabakat

Turizm ve şehirlerarası otobüs taşımacıları, bakanlık yetkilileriyle tarihi bir çalıştay yaptı… Bir ‘İLK’ olan bu buluşmada, iki taraf da mevzuatın yetersiz kaldığı ve değişmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.

Sektörü temsil oranı hayli yüksekti

SEKTÖRLE hükümet kanadının TBMM’de yaptığı tarihi buluşmada, iki tarafın hazır bulunacağı bir çalıştay yapılması kararlaştırılmıştı. Bakanlık yetkilisinin rahatsızlığı nedeniyle bir hafta ertelenen ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuat Çalıştayı’, geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirildi. Çalıştaya, ilgili bakanlıkların yetkilileri ile yurdun dörtbir yanından gelen sektör mensupları katıldı. Protokol konuşmalarıyla başlayan toplantı, ‘Sektör Önerileri Raporu’nun tek tek okunması ve katılımcıların bu konuda görüş belirtmesi ile gün boyu devam etti…

En çok konuşulan ‘özmal’ oranı oldu

ÇALIŞTAYDA; turizm ve şehirlerarası otobüs taşımacılarını yakından ilgilendiren yolcu terminalleri, altyapı, entegre taşımacılık, eğitim, denetim, korsan taşımacılık ve haksız rekabet konuları tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Derslerine çok iyi çalışan sektör mensupları; her bir madde üzerinde hararetli ve zenginleştirici tartışmalar gerçekleştirdi. En çok üzerinde durulan husus ise, ‘özmal araç sayısı’ oldu. Raporda yer alan ‘1 özmala 5 kiralık önerisi’, kimi sektör mensupları tarafından olumlu karşılanırken, kimilerinin ise sert eleştirilerine maruz kaldı.

Bakanlık mevzuat değişikliğine hazır

BU tarihi çalıştayda kim, neler söyledi; önümüzdeki sayımızda detaylarıyla aktaracağız. Ancak ‘umut’ adına söylenecek çok şey var. Öncelikle; bakanlık yetkilileri, mevzuatın değiştirilmesi gerektiğinin altını net olarak çiziyor. Hatta bu konuda çok önemli hazırlıklar yaptıkları da anlaşılıyor. ‘Biz bu noktada sektör ne düşünüyor, onu öğrenmeye geldik’ diyen bakanlık yetkilileri, ayaküstü sohbetlerde bile sektör mensuplarının görüşlerini aldı. Mevzuatın değişeceği kesin ve bu çalıştay, değişikliğin sektör lehine olmasında çok önemli bir dönüm noktası oldu…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."