• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Darbe mağduru B1’ciler çözüm talep etti

23 Ağustos 2016
Darbe mağduru B1’ciler çözüm talep etti

15 Temmuz hain darbe girişimi, birçok kesimi olduğu gibi uluslararası çalışan otobüsçüleri de olumsuz yönde etkiledi. Uluslararası Otobüsçüler Derneği (ULOD), girişimin sektöre yansımaları ve oluşturduğu sorunlarla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bir yazı ile başvurdu. Taleplerin de dile getirildiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği gibi 15 Temmuz’daki yaşadığımız alçakça kalkışmadan sonra her sektörde olduğu gibi uluslararası taşımacılık yapan firmalarımız da olumsuz etkilenmiştir. Bu nedenle sınır kapılarımızda sorunlar yaşanmaktadır.

 

Sarp Sınır Kapısı:

Ülkemizin bu zor dönemlerinde kaçak girişlerin önlenmesi ve Sarp Sınır Kapısı’nın fiziki imkanlarının yetersiz oluşu, günlük 500’e yakın otobüsün giriş çıkış yapması nedeniyle sınır kapısında çok büyük izdihamlar yaşanmaktadır.

Bu nedenle araçların giriş-çıkış saatleri 24 saati geçmektedir. Bu yüzden B1 yetkili belgeli uluslararası düzenli taşımacılık yapan firmalar son dakika seferlerini iptal etmek zorunda kalmaktadır. Sarp Sınır Kapısı’ndakı B1 yetki belgeli araçlar için ayrı bir geçiş koridoru oluşturulması gerekmektedir. Seferlerin zamanında yapılmamasından dolayı bilindiği üzere çok büyük cezalara maruz kalınmaktadır. Sarp Sınır Kapısı’ndaki olağanüstü durum bitene kadar B1 yetki belgeli araçlara geçiş üstünlüğü sağlanması; olmadığı takdirde cezaların kesilmemesi hususunu arz ve talep ederiz.

 

Habur Sınır Kapısı:

05.02.2016 tarihinde Irak vatandaşlarına uygulanmakta olan e-vize uygulamasında yasadışı göç ile mücadele kapsamında değişikliğe gidilerek sınırda kaşe vize uygulamasına son verilmiş ve vize işlemleri için Irak konsolosluklarına müracaat zorunluluğu getirilmiştir. E-vize uygulamasına geçiş ile birlikte ülkemize otobüsle giriş-çıkış yapan 2 binden fazla kişi, ‘konsoloslukta vize uygulaması’na geçiş ile birlikte (konsoloslukların günde 50 ila 100 kişi arasında vize verme kapasitesi var) otobüsle taşınan yolcu sayısının yüzde 90 oranında azalacağı kuşkusuzdur. Güvenlik sebebişyle Irak vatandaşlarına e-vize uygalamısına son verrilmesi, karayolu yolcu taşılmacılığı yapan otobüs firmaları için mücbir sebep olup, sınırda ‘kaşe vize uygulaması’ başlayana kadar Irak’a sefer yapan otobüs firmalıran sefer düzenlememe nedeniyle cezai müeyyide uygulanmaması hususunu arz ve talep ederiz.

 

Avrupa Sınır Kapıları:

Avrupa’ya çalışan araçlarımızın ‘izinlerin iptali’ nedeniyle yolcu sayıları düşmüş, bu yüzden son dakikada seferlerini iptal etmek zorunda kalmışlardır. Bu nedenle yapılamayan seferlerden dolayı firmalara cezai müeyyide uygulanmaması hususunu arz ve talep ederiz…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN