• Dolar Alış / Satış: 3.782 / 3.788
  • Euro Alış / Satış: 4.653 / 4.661
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Cezası da büyük ama siz güvenlik adına ‘KIŞLIK’larınızı taktırın!

6 Aralık 2016
Cezası da büyük ama siz güvenlik adına ‘KIŞLIK’larınızı taktırın!

Kış lastiği zorunluluğu, 1 Aralık’ta başladı. Kış lastiği takmamanın cezası 602 lira. Ancak önemli olan; can ve mal güvenliği. Firmalar kendi öz denetimini sağlayarak, tüm otobüslerine ‘kışlık’ları taktırmalı.

ŞEHİRLARARASI yük ve yolcu taşıyan araçlar, 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre 1 ay uzatılabilecek.

Kış lastiği taktırmamanın cezası ise 602 Türk Lirası… Uygulamanın kış aylarındaki ölümlü trafik kazalarının önemli oranda azalttığına dikkat çeken uzmanlar, tüm sürücülerin bu zorunluluğa uyması gerektiğinin altını çizdi. uzmanlar, otomobil sahiplerini de kış lastiği takmaya çağırdı.

Bu arada, uygulamanın başlamasının ardından şehirlerarası yollarda ve otogar çıkışlarında kış lastiği denetimleri de başladı. Bu denetimler sonucunda standartlara uymayan lastik kullanan sürücülere ceza kesiliyor.

Özellikle şehirlerarası otobüs kaptanlarının bu konuda çok hasas olması gerekiyor; zira her seferde onlarca can onlara emanet.

 

Uygulama kazaları azalttı

Bu arada Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği’nden de (LASİD) sürücülere uyarı geldi: “Kış lastiği +7 derece  ve altındaki sıcaklıklarda daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır, hayat kurtarır’’

Konuyla ilgili açıklama yapan LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, şunları söyledi: “Emniyet Genel Müdürlüğü istatistikleri,lasid-bahadir kış lastiğinin trafik kazalarındaki olumlu etkisini ortaya koydu. Biz de LASİD olarak akıcı ve güvenli bir trafik için tüm sürücüleri kış lastiği konusuna duyarlı olmaya davet ediyoruz’’…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı genelgesiyle ticari araçlara zorunluluk getiren kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’ta başladığına dikkat çeken Genel Sekreter Bahadır Ünsal; zorunlu olsa da olmasa da ortak trafik için tüm sürücülere kış lastiği konusunda duyarlı olmaları çağrısı yaptı. Bahadır Ünsal,  kış aylarında araç kullanımının zor olduğunu ve risk taşıdığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Kış koşullarında gerekli önlemler alınmazsa; trafikte risk artar. Kışın lastiği kış lastiğidir.

Kış koşullarında karlı ve buzlu yola özel olarak hazırlanan lastikler; daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır.

Emniyet Genel Müdürlüğü verileri kış lastiğinin trafik kazaları üzerindeki olumlu etkisini ortaya koymuştur.

Buna göre;  kış lastiği takma zorunluluğu uygulanmaya başlaması ile  ticari araçların karıştığı kazalarda yüzde 9,6, ölümlerde ise yüzde 11,5 oranında azalma olmuştur. Kış lastiği trafiğin akıcı ve güvenli olmasına katkı sağlar. Kış lastikleri +7 derece altındaki hava koşullarına uygun olarak tasarlanmaktadır.

Hiç unutulmamalı ki lastik; bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir. Doğru lastik araca ve  mevsime uygun lastiktir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartıdır.’’

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."