• Dolar Alış / Satış: 5.292 / 5.302
  • Euro Alış / Satış: 5.989 / 5.999
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Çanakkale’de turizm araçlarına resmen eziyet ediliyor

13 Eylül 2018
Çanakkale’de turizm araçlarına resmen eziyet ediliyor

Bu Kurban Bayramı tatilinde de turizm araçları Çanakkale’de feribot eziyeti yaşadı. TOF, TTDER üyelerinden gelen bu yöndeki şikayetler üzerine Ulaştırma Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale İl Kültür Müdürlüğü ve GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş’ye sunulmak üzere bir bildiri kaleme aldı. Genel Başkan Mustafa Yıldırım imzalı yazıda, turizmin önemine dikkat çekilerek, turizm araçlarına öncelik tanınması gerektiğinin altı çizildi. İşte TOF’un konuyla ilgili yazısı:

FEDERASYONUMUZA üye derneklerden; Turizm Taşımacıları Derneği (TTDER) üyeleri tarafından, federasyonumuza iletilen şikayetlerden ve yaptığımız araştırmadan öğrendiğimize göre; işletmenizin taşıma faaliyeti gösterdiği Çanakkale Boğazı geçişlerinde Çanakkale/Eceabat, Çanakkale/Gelibolu ve Lapseki/Gelibolu feribot hatlarında özellikle turizm otobüslerinin, geçişlerde uzun süreli beklemeler nedeniyle sıkıntı yaşandığı anlaşılmaktadır.

Özellikle bayram ve uzun tatil dönemlerinde iskelelerde yaşanan tek yönlü yoğunluk dolayısıyla bekleme sürelerinin uzadığı, özellikle geçtiğimiz ay Kurban Bayramı dönüşlerinde bu sıkıntının net olarak ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Yabancı  turist gruplarının yapmak zorunda oldukları önceden belirlenmiş turlarının aksadığı, turistlere taahhüt edilen programın gerçekleşmemesi nedeniyle, turizm taşıma şirketlerinin gruptaki turistlerle ve bağlı oldukları seyahat acenteleriyle sorunlar yaşadıkları federasyonumuza  bildirilmiştir. Hatta bir grubun gecikme dolayısıyla, İstanbul dönüşü uçak kaçırdığı ve yolculara yüksek tazminat bedelleri ödemek zorunda kaldıkları belirtilmektedir. Sizin de malumunuz olduğu üzere turizm endüstrisinin en önemli ayağı kültür turlarıdır.

Ülkemizin coğrafi ve kültür anlamında tanıtımı bir anlamda Anadolu’da gerçekleştirilen kültür turlarıyla sağlanmaktadır.

Çanakkale ilimizde bulunan, Gelibolu Yarımadası, tarihi Milli Parkı, Troya ve Asos antik kentleri ören yerleri, Avrupa ve Asya kıtalarında çok önemli bir konumda ve kültür turları için önemli ziyaret noktalarıdır.

Kültür turu satın alarak ülkemize gelen turistlerin tamamı bu bölgeyi görmek ve ziyaret etmek istediklerinden bu yoğunluk önümüzdeki yıllarda artış gösterecektir.

Kültür turları bilindiği üzere karayolu yolcu taşıma araçlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Çanakkale ilimiz kültür turlarında İstanbul’dan sonra ilk veya son konaklama noktasında bulunmaktadır.

Turizm otobüslerinin feribot kuyruğunda uzun süre beklemeleri ve bu nedenle programın aksaması ve gideceği yere geç saatte varabilmesi, turistler açısından olumsuz durum yaratmakta, taşıma şirketi ile seyahat acentelerini zora sokmaktadır. Ayrıca şehirlerarası otobüslerin öncelikli olarak feribota alınması turizm otobüslerinin normal araç kuyruğunda bulunması ve beklemesi gruptaki turistlere izah edilememektedir.

Şehirlerarası tarifeli ve düzenli yolcu taşımacılığı, toplu taşıma olarak kabul edilmesine ve öncelik verilmesine rağmen turizm taşımacılığı da gün içinde zaman ve bir programa bağlı olmasına rağmen bu öncelik verilmemektedir.

Ülkemizde kültür turu  gerçekleştiren turiste satılan tur programının tamamının eksiksiz gerçekleştirilmesi ve günlük tur program saatlerine uyma zorunluluğu vardır bu nedenle yolcu taşımacılığında şehirlerarası turizm otobüsü ayrımcılığı yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz.Sektör olarak talebimiz turizm araçlarının, rehber tarafından isim listesinin beyan edilmesi Aracın Ulaştırma Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen ve araç bulundurulması zorunlu D2 veya B2 türü yetki belgesi eki taşıt kartını ibraz etmesi halinde; minibüs, midibüs ve otobüslerin Çanakkale Boğazı her iki yöndeki feribot geçişlerinde öncelik tanınmasıdır.Şehirlerarası tarifeli ve düzenli sefer yapan yolcu otobüslerine tanınan bu önceliğin turizm taşıma araçlarına da verilmesidir. Bilgilerinize sunar konuyla ilgili olumlu görüş dönüşünüzü beklerim.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN