• Dolar Alış / Satış: 3.961 / 3.968
  • Euro Alış / Satış: 4.885 / 4.894
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

ÇANAKKALE

1 Kasım 2016
ÇANAKKALE

ÇANAKKALE içinde vurdular beni, ölmeden mezara koydular beni…

Çanakkale destanını yeni nesillere tarih kitaplarıyla ve bu muhteşem dizelerle anlatmaktansa köprüye Çanakkale 1915 ismini vererek anlatmaya çalışıyoruz ya, bravo bize. ‘Artık Çanakkale geçilmez diye bir şey yok; havadan ve denizden zaten geçiliyor, bu köprü ile karadan da geçilecek’ cümlesine ise diyecek bir şey bulamıyorum. Yüz yıl önce bu coğrafyada dünyaya kafa tutan, vatan topraklarını müdafaa için canlarını feda edip bize bu cennet diyarı emanet eden o yiğitlerin, yeri bile belli olmayan mezarlarında kemikleri sızlıyordur eminim. Şehitlerimizden özrü, kendi adıma bir borç biliyorum. Çanakkale Zaferi sanıyorum yakında tarih dersi müfredatından çıkarılacak ki, gelecek nesillerin Çanakkale’de neler olduğunu, atalarının orada dünyaya karşı türlü imkansızlıklar içinde nasıl dik duruş sergilediklerini, canlarını bu vatan uğruna nasıl göz kırpmadan feda ettiklerini, yedi düvele nasıl bir insanlık dersi verdiklerini, yapılacak köprünün isminden çağrışarak öğrenmesi hedefleniyor.

Köprüler otoyollar ülke için büyük bir prestij, gelişmişlik göstergesi. Ya vatandaş için? Hayatı kolaylaştıran ve seyahatleri konforlu hale getiren projeler, tabii amacına uygun işletilirse. Bu tür yatırımlarda amaç öncelikli olarak hizmettir ve öyle de olmalıdır. Sunulacak hizmetin elbette bir maliyeti olur ve bu maliyeti karşılamak adına vatandaştan bu hizmet karşılığı bir bedel talep edilebilir. Bu bedel, en ince detaylar gözetilerek yapılan ince hesaplar sonucu belirlenir. Kimi zaman, bütçe yatırım için yeterli olmadığında, yatırım yap-işlet-devret modeliyle ihale edilir ve yükleniciye belirli bir süre yatırımı işletme hakkı verilerek yatırımın hayata geçirilmesi sağlanır. Yüksek bütçeli yatırımların hayata geçirilmesinde işleyen süreç genel itibariyle bu şekilde ve bu işleyişe herhangi bir itiraz söz konusu değil. İtirazımız bu duruma değil zaten. Sorun çözüm yolunda değil; çözüm yolu doğru, elde edilen sonuç yanlış. Peki sonuç ne, daha doğrusu sorun ne? Sonuç, vatandaşın cebinden çıkıp İtalyanların cebine giren milyonlar. Sorun, bu alışverişin zoraki bir alışveriş oluşu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü önümüzde taze birer örnek. Yaşadığımız hezimet ortada. Her gün binlerce lira köprü ücreti ödüyoruz ve bunu severek isteyerek yapmıyoruz, mecburiyetten yapıyoruz.

Ben derim ki, hazır Çanakkale 1915 Köprüsü ihale edilmemişken biz bir heyet oluşturup sayın bakanımızı ve konuyla alakadar bürokratlarımızı bir ziyaret edelim. Şöyle birinci ağızdan yaşadıklarımızı ve yaşamaktan korktuklarımızı anlatalım. Diğer iki köprünün ücretlerinin belimizi büktüğünü, artık doğrulacak takatimiz kalmadığını ve bu sebepten, bu köprüden, daha şimdiden korkmaya başladığımızı söyleyelim. Diğer iki köprü yapılırken biz uykudaydık uyandığımızda da iş işten geçmişti, bu köprü henüz ihale edilmeden maliyetlerin ve köprü ücretlerinin asgari seviyelere çekilebilmesi için ne gerekiyorsa yapın artık bizde ne para ne de güç kaldı diyelim. Maruzatımız budur, derdimiz çoktur, derman sizdedir diye bu işe bir çare bulmalarını talep edelim. Bunu bir kez deneyelim en azından, size söz veriyorum faydasını göreceğiz. Herhangi bir etki yaratamasak bile; vicdanen rahat olmak için, yarın ‘biz elimizden geleni yaptık’ diyebilmek için bunu yapmalıyız.

Sektörün hakkını aramadığımız, kendimizi savunmadığımız, sektörel menfaatleri gözetmediğimiz her hareketimizden gelecek nesillere karşı sorumlu olacağımızı bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Unutmamak gerek ki, sektörümüz sadece bugün var olan bir sektör değil. Sektörün yarınlarına borçlu olmamak için acilen kendimize gelmeli ve haklarımızı vakitlice savunmayı öğrenmeliyiz. Dün bu vatanı kurtaran atalarımızın aziz hatıraları karşısında bugün elimizde olmadan boynu bükük duruyoruz, yarın yeni nesil otobüsçülerin karşısında dik durabilmek ise tamamen bizim elimizde.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."