• Dolar Alış / Satış: 5.377 / 5.386
  • Euro Alış / Satış: 6.091 / 6.102
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

ÇANAKKALE

19 Mart 2018
ÇANAKKALE

ÇANAKKALE, sadece bir destandan ibaret değildir. Çanakkale, tüm dünyada, eğitim müfredatına eklenmesi gereken bir derstir. Çanakkale Şam’dır, Halep’tir. Çanakkale Musul’dur, Kerkük’tür. Çanakkale Tahran’dır, Tebriz’dir. Çanakkale Bakü’dür, Gence’dir. Çanakkale Mekke’dir, Medine’dir. Çanakkale sadece Türk’ün vatan mücadelesi değildir. Çanakkale, aynı zamanda, İslamiyet’in esaret altına girmeme mücadelesidir.

Bundan 103 yıl önce verilen bu mücadele başarılı olamasaydı şayet; bugün ne Türk vardı bu coğrafyada, ne Müslüman. Çanakkale’de verilen şanlı mücadele Türk’ün onurunu, İslamiyet’in geleceğini kurtardı. O nedenledir ki; şehadet şerbetini korkusuzca içen, ölüme saflar halinde gülerek giden o yiğitler Peygamber Efendimiz (Sav)’e komşulardır. O nedenledir ki; yüzyıllardan beri bu orduya Muhammed’in Ordusu denmiştir. O gün olduğu gibi bugün de, ordumuzun yegâne amacı İslamiyet’i korumak ve mazlumun yanında olmaktır.  O gün Çanakkale’de yaşadıkları hezimeti hala unutamayanlar, bugün rövanş arayışları içindeler. Lakin şanlı ordumuzun ne kuru gürültüye pabuç bırakmaya ne de mazlumların ezilmesine göz yummaya niyeti var. Çanakkale’de olduğu gibi bugün de, Mehmetlerimiz ülküsünü canından üstün tutuyor. Bu ruh karşısında gücün, paranın, tankın, topun dayanma şansı yoktur.

Çanakkale Savaşı ile ilgili hepimiz az çok bilgi sahibiyiz. Cephe savaşları, deniz savaşları birçoğumuzun tarih dağarcığında mevcut. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün dehası ve vatanperverliği, düşmanla göğüs göğüse mücadele eden yiğitlerin arasına karışıp onlarla birlikte verdiği cephe mücadelesi, vatan topraklarına düşman postalı değmemesi için gösterdiği üstün çaba ve yaptığı stratejik hamleler anlatmakla bitmez. Gencecik Mehmetlerin vatan için verdikleri hesapsız mücadele, ön safdaki arkadaşlarının şehadetini görerek tereddütsüz onların yerine geçmeleri, taarruza geçmeden önce kendi cenaze namazlarını kılıp öyle silahlarına davranmaları… Eminim birçoğunuz şu anda benim gibi yutkunmakta zorlanıyorsunuz. O yiğitlerin, o Mehmetlerin, o kınalı kuzuların fedakârlıklarını anlatabilecek kelimeleri bulmak gerçekten zor. Peki ya analar, babalar, kadınlar, çocuklar? Cephe gerisinde mücadeleye destek verenler? Cephedeki yiğitlerimize cephane taşıyan anaları, bacıları hangi yürek unutabilir? Mücadeleye destek vermek için ülkenin öbür ucundan yollara düşen okul çağındaki çocukları? Çanakkale, hilalle haçın mücadelesidir. Çanakkale, yağma edilmek istenen vatan topraklarını gâvura teslim etmeme mücadelesidir. Çanakkale’de verilen kutsal mücadele; sadece Türk topraklarının değil, bütün İslam coğrafyasının müdafaası için verilmiş bir mücadeledir. Bu nedenle, Çanakkale tüm vatan topraklarından daha kutsaldır. Çanakkale, Türklüğün ve İslamiyet’in kurtuluşunun sembolüdür.

Çanakkale’de Mehmetçik, yedi düvele karşı vatanını müdafaa ederken aynı zamanda yedi düvele asırlarca unutulmayacak insanlık dersleri vermiştir. Cephede savaş halinde iken, kendi cephesinin önünde vurulup yaralanan düşman askerini yoğun ateş altında sırtına alıp düşman cephesine taşıyan askerdir Mehmetçik. Düşmanın cenazelerini alabilmesi için ateşkes uygulayan orduya denir, Türk ordusu.

Topraklarımızı ele geçirmekle görevlendirilmiş ve topraklarımızda hayatlarını yitirmiş, düşman birliklerine mensup askerler için şehitlik yaptıran ve o askerlerin annelerine ‘Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ diye seslenen o asil ve büyük komutanın adıdır Mustafa Kemal Atatürk.

Nice kahramanlar nice kahramanlıklar barındırır Çanakkale, saymakla bitmez. 275 kiloluk top mermisini tek seferde kaldıran Seyit Onbaşı’yı mı anlatayım size, erkek kılığına girip kendini Ahmet olarak tanıtan ve cephede düşmanla göğüs göğüse çarpışan Mücahide Hatice Hanım’ı mı? Sayfalar, ciltler yetmez.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN