• Dolar Alış / Satış: 3.904 / 3.911
  • Euro Alış / Satış: 4.81 / 4.819
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Büyükşehir’in otogarları da kapsayan projesi çok doğru

24 Nisan 2017
Büyükşehir’in otogarları da kapsayan projesi çok doğru

İSTANBUL Otogarı, 2 sene sonra şuanki yerinde 25 senesini doldurmuş olacak. Dolayısıyla İstanbul’un şehirleşmesi, insan trafiği ve ulaşım ağı gibi etkenler doğal olarak ciddi bir değişikliğe uğradı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm bu değişimleri dikkate alarak, ulaşımla ilgili önemli bir çalışma yapıyor. Konuyu, büyükşehir yetkilileri ile yüz yüze görüşme fırsatım oldu.

Genel olarak baktığımda, belediyeyi bu konuda doğru bir çalışma içerisinde gördüm.

Elbette otogar yerleri ile ilgili alternatifler olabilir. Ama diğer taraftan bildiğiniz gibi İstanbul’da 150-160 km civarında bir raylı sistem mevcut ve ilerleyen dönemlerde bu sistemin bin kilometreye çıkarılmasını hedefliyorlar.

Bu noktada uzak gözüken kesimler, bu çalışmalar sonunda şehir içindeymiş gibi ulaşımı kolay bölgeler olacaktır. Dolayısıyla belediyenin yaptığı bu çalışmanın son derece doğru olduğunu düşünüyorum. Üzerinde tartışılması gereken yerler var.

Bu konuyla ilgili de belediyeye gidip fikirlerimizi dile getirdik.

İlerleyen dönemlerde projenin hayata geçirilmesi esnasında sektörle yakın temas içerisinde olmaları gerektiğini ifade ettik.

Avrupa Yakasında Işıklar, Anadolu Yakasında ise Akfırat bölgesinde birer otogar ve toplanma bölgesi düşünülüyor; proje bu yöndedir.

Özellikle ortak servis uygulamasının hayata geçirilmesi, bunlar zaten olması gereken şeyler.

Farklı illerde buna benzer çalışmalar yapılıyor; ancak bildiğiniz gibi İstanbul’da 39 ilçe var ve bu ilçelerin nüfus fazlalığını göz önüne alınca İstanbul’u 39 şehirli bir ülke olarak düşünebiliriz. Bu proje biran önce hayata geçmeli ve biz firmalar bu noktada yardımcı olmalıyız.

Mevcut İstanbul Otogarı’na gelirsek: ‘Mevcut otogar illa yerinden kalksın’ gibi bir görüş dile getirmek istemiyorum. Çünkü bu, sadece otogara endeksli bir durum değil.

İstanbul’a günlük giriş çıkış yapan otobüs sayısının 1600-1700 civarında olduğu söyleniyor.

Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde yapılacak yeni çevreyolları ve diğer dinamikleri göz önüne aldığımız zaman, yeni otogar yerinin iyi hesaplanması gerekiyor.

Yeni otogar için düşünülen yer için metro çalışmasının olduğu belirtildi. Belediye yapılacak yeni otogara Mecidiyeköy’den ulaşımın 32 dakika olmasından bahsediyor.

Öneri olarak, ‘otogar daha güneye çekilmelimi’ dersek, evet çekilmeli…

Örnek olarak Hasdal Kışlası’nın olduğu yer çok uygun görünüyor. O bölgede bir proje olursa, daha verimli hale gelebilir diye düşünüyorum.

Yeni otogar yapılanmasının önümüzdeki dönemlerde sektöre olumlu getirileri olacağını düşünüyorum

Zaten sektör üzerinde ciddi yükler var.

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımla ilgili üzerinde çalıştığı çok çok önemli bir nokta da, servislerin kaldırılması, ortak servis kullanımına geçilmesi.

İstanbul’da otobüs firmalarına ait sayısız bilet satış noktaları var.

Analiz ettiğiniz zaman, belli başlı 3-4 firmanın yanyana ofisleri var.

Bununla ilgili daha önce de çalışmalar yaptık. Bu firmaların satış noktaları, belli bölgelerde ortak hale getirilebilir.

Farklı noktada acenta açmak isteyene, ‘açma denilmez’; ancak toplanma noktalarında planlanan ulaşım ağı ile beraber, otogarlara ulaşım rahatlıkla sağlanabilir.

Benim önerim ise ortak servis uygulamasına, yeni otogarı beklemeden başlamaktır.

Belirlenen toplanma noktaları ile servisler birleştirilebilir.

Çünkü sektörde firmaların üzerinde ciddi yükler var. Bu servis yükü, haliyle yolcuya da yansıtılıyor.

Bu yük, İstanbul’da normal toplu taşıma tarifesi neyse, o şekilde olunca yük olmaktan çıkacaktır.

İstanbul büyük bir şehir evet, ama etrafındakilerle ile de bir şey ifade ediyor. Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy, İzmit, Adapazarı, Bolu ve Düzce vs yakın çevreler var. Bu şehirlerle gün içerisinde ciddi yolcu trafiği var.

Bu yolcular için de daha şehir içine yakın alternatif kalkış noktaları, ufak otogarlar olarak nitelendirebileceğimiz noktalar olmalıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Güle Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."